ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8918 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

David Lagercrantz navázal na Stiega Larssona

0 jsk 31.8.2015

Ve čtvrtek vyšla ve světové premiéře, tedy i v České republice, kde byla v Praze a Brně uvedena v prvních minutách toho dne, kniha švédského spisovatele Davida Lagercrantze Dívka v pavoučí síti.

Ve stejný okamžik vyšla ve čtyřiceti zemích světa v nákladu 2,7 milionu kusů. Těšila se přitom obrovskému zájmu už od chvíle, kdy byla její emise oznámena, protože v ní pokračuje příběh novináře Mikaela Blomkvista a hackerky Lisbeth Salanderové, který zahájil ve své úspěšné knižní trilogii již zesnulý švédský spisovatel Stíeg Larsson. Jeho knihy se jmenují Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm, a Dívka, která kopla do vosího hnízda.

Čtvrtý díl série Milénium začíná zhruba tam, kde skončil třetí. Blomkvista zastihujeme v časopise Millennium, který má potíže a pro své zpestření potřebuje nějakou novinářskou bombu, kterou zaboduje u čtenářů i nových majitelů.

Do příběhu vstupuje špičkový odborník na výzkum umělé inteligence, profesor Frans Balder. Uprostřed noci zavolá Blomkvistovi s tím, že disponuje šokujícími informacemi o amerických tajných službách. Prozradí mu také, že byl v kontaktu s geniální hackerkou, a Blomkvist tuší, o koho jde.

Davida Lagercrantze s nabídkou navázat na celosvětově úspěšné Milénium oslovilo Larssonovo švédské nakladatelství. „Lépe píšu, když mě někdo zapojí do něčeho, co je mi úplně cizí,“ přiznal autor bestsellerového životopisu fotbalisty Ibrahimoviče nazvaného Já jsem Zlatan Ibrahimović. „Od knihy o Zlatanovi dostávám návrhy, abych psal na zadané téma, v jednom kuse. Ale a většinou mě nijak nenadchnou. Nejspíš jsem moc rozmazlený.“

Nabídku na pokračování Milénia nejdřív nebral příliš vážně. Když však dostal pozvánku na tajnou schůzku s šéfredaktorkou nakladatelství Evou Gedinovou, začínal cítit, že se něco děje.

„Ptám se sám sebe, jestli jsem už někdy byl něčím tak posedlý. Postavy mé knihy ve mně žily dnem i nocí. Psal jsem každý den, i o dovolené. Pravda ale je, že bych nedokázal přestat, ani kdybych chtěl. Byl jsem do knihy úplně ponořený,“ přiznal pak v průběhu psaní.

„Na jednu stranu jsem si říkal: Jak bych mohl dokázat pokračovat v popisu tak fantastické postavy, jakou vytvořil Stieg Larsson v podobě Lisbeth Salanderové? Zároveň ale, když se dívám kolem sebe, vidím, že člověka jako je Lisbeth nyní potřebujeme víc než kdy jindy. Především tím mám na mysli kybernetickou zločinnost, která nás obklopuje,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci ke knize Lagercrantz.

(Foto: Caroline Andersson)