ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9267 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

David Bowie zase spadl z nebe

2 jsk 11.1.2013

Na jedné straně si média zvykla nazývat celebritou každého, kdo se dvakrát týdně objeví na nějakém večírku a připlete se fotografům před jejich objektiv právě ve chvíli, kdy oni mačkají spoušť. Na druhé straně tatáž média považují za samotáře každého, kdo vede poklidný život mimo záři reflektorů. Je pak také celebritou.

David Bowie je jeden z těch, kteří během kariéry vyzkoušeli obě pozice. Zejména v sedmdesátých letech patřil k nejvýraznějším hudebním inovátorům a již tehdy proslul prohlášením, že nevypustí do světa album nebo písničku, o které by nebyl stoprocentně přesvědčený. Činil tak v té době velmi často a vznikla z toho celá řádka senzačních kolekcí, ať už The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972), Aladdin Sane (1973), Young Americans (1975) nebo Heroes (1977).

Poté, co se v listopadu 2006 ukázal v New Yorku na charitativním koncertu Black Ball po boku zpěvačky Alicie Keys, se ale stáhl. S rodinou se usadil na Manhattanu a žil tam poklidný život muže, který ví o umění i životě své.

Neudělat stejné chyby

Jeho poslední vydané album se jmenuje Reality a je z roku 2003. O rok později absolvoval koncertní turné, které však ukončil neslavně. Set v Praze nedohrál a následoval infarkt, po němž další vystoupení přirozeně zrušil a odklidil se do ústraní. Začal užívat steroidy a přibral na váze, což vedlo k tomu, že si z něho zejména bulvární žurnalisté dělali legraci. On to ale ustál, jeho život totiž směřoval jinou cestou. Rodinnou.

V roce 2002 byl na Royal Festival Show v Londýně přistižen v zákulisí s kamarády Bono Voxem a Brianem Enoem. Ukazoval jim fotografii své tehdy ani ne dvouleté dcery Alexandrie, kterou mu přivedla na svět jeho žena, bývalá modelka Iman. Těšil se tehdy na to, jak ji bude vychovávat, jak se jí bude věnovat a jak před jeho očima poroste. Není divu, že jej infarkt v roce 2004 vyděsil natolik, že se s hudební scény prakticky stáhl.

„Nechci opakovat stejné chyby,“ řekl v jednom otevřeném rozhovoru v roce 2007. „Necítím se dnes už tak hrozně osamělý jako v minulosti. Žiju bezstarostný život a je mi tak dobře. Nikdy bych nepomyslel, že se stanu tak rodinným typem, jakým jsem dnes. Nečekal jsem, že mě to potká. Někdo kdysi řekl, že teprve ve stáří se z tebe stane člověk, jakým jsi měl být celý život. Myslím, že se mi to přihodilo. Jsem tím dost zaskočený, protože sám sobě velmi připomínám svého otce.“

V minulých letech Bowie sporadicky pomáhal jako studiový zpěvák přátelům Davidu Gilmourovi, Alicii Keys, Scarlett Johansson nebo členům skupin Arcade Fire a TV On The Radio. Na začátku této desetiletky ale skončil i s tím a jeho newyorský i londýnský agent všechny nabídky ke spolupráci a pozvánky na různé akce ukládali k ledu. Bowie nepřijal ani pozvání k účinkování na slavnostním ceremoniálu k zakončení loňských olympijských her v Londýně, byť se jeho skladba Heroes stala neoficiální hymnou akce.

Upřímně řečeno málokdo očekával – a v tom duchu se mimo mikrofony novinářů i mnozí vyjadřovali, že by se ještě někdy na hudební scénu vrátil. Jeho dceři je dnes dvanáct let, potřebuje veškerou pozornost, a jeho žena Iman je v rodinném životě naprosto spokojená, protože o tom otevřeně před novináři hovoří.

Chvíle rozkoše

Překvapení se ale zrodilo 8. ledna, kdy Bowie opět spadl z nebe. Vyšel singl Where Are We Now?. Během osmi hodin se dostal na první pozici prodejního žebříčku internetového hudebního obchodu iTunes. V jeho nabídce se objevil uvedený den v sedm ráno a již kolem patnácté hodiny se dostal na první místo neprodávanějších skladeb ve Velké Británii.

Byla to živá sprcha i pro ostatní. Například americká popová hvězda Lady Gaga vzdala Bowiemu poctu tím, že v prohlášení ihned zdůraznila svůj obdiv nejenom k jeho nové skladbě, nýbrž ke všemu, co kdy dělal. „Ležela jsem na posteli a poslouchala jeho novou skladbu. Byla to chvilka rozkoše, o které jsem si myslela, že už nikdy nepřijde,“ napsala na Twitteru.

A ta rozkoš bude pokračovat. 10. března vyjde Bowieho nové album The Next Day.

Seznam skladeb alba The Next Day:

1. The Next Day
2. Dirty Boys
3. The Stars (Are Out Tonight)
4. Love Is Lost
5. Where Are We Now?
6. Valentine’s Day
7. If You Can See Me
8. I’d Rather Be High
9. Boss of Me
10. Dancing Out in Space
11. How Does the Grass Grow?
12. (You Will) Set the World On Fire
13. You Feel So Lonely You Could Die
14. Heat
Bonusy na deluxe edici:
15. So She
16. I’ll Take You There
17. Plan