ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5126 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Další Indiana Jones bude nejdříve za dva až tři roky

0 jsk 16.12.2013

Nejméně dva, spíše ale tři roky si budou muset příznivci příhod Indiana Jonese počkat na nový film. Sdělili to představitelé filmové společnost Walt Disney, kteří momentálně vlastní autorská práva na další pokračování.

Člen představenstva společnosti, Alan Horn, v rozhovoru pro odborný časopis Variety totiž přiznal: „Nic jsme ještě neudělali. Nemáme příběh, nemáme zatím ani nápad.“ Netřeba zmiňovat, že fanoušky úspěšné filmové série tato informace neblaze zaskočila. Tím spíš, když na začátku prosince společnost slíbila, že točit se začne co nevidět.

Společnost Walt Disney podepsala nedávno smlouvu s Paramount a převzala tak pod svá křídla práva na případnou další filmovou sérii Indiana Jones. Nemá nárok komerčně nakládat s již natočenými filmy, ale disponuje právem nakládat s logem Indiana Jones a také možností natočit další pokračování příhod slavného archeologa. To hned po podpisu smlouvy slíbila. Nyní se ale ukazuje, že měla takříkajíc velké oči.

Indiana Jones je archeolog s neodmyslitelným kloboukem a bičem i s přehnaným strachem z hadů, stvořený podle komiksových příběhů ze třicátých let minulého století. Tato postava se na plátnech kin poprvé objevila v roce 1981, a to ve filmu Dobyvatelé ztracené archy. Jeho režisérem je Steven Spielberg. Zajímavé je, že ho k filmu dostal jeho režisérský kolega George Lucas. Spielberg se mu totiž jednou svěřil, jak moc by si přál režírovat film o Jamesi Bondovi. Lucas mu na to odpověděl, že to chápe, ale že momentálně má pro něho lepší nápad. Spolu s Phillipem Kaufmanem se pak stal autorem námětu.

Snímek měl premiéru v červnu roku 1981, jeho rozpočet byl 20 milionů dolarů a zisk 384 miliony dolarů. Nebylo proto divu, že tři roky poté se na plátnech světových kin objevilo pokračování, sice snímek Indiana Jones a chrám zkázy. Režisérem byl opět Steven Spielberg, autorem námětu Lucas. Rozpočet filmu byl 28 milionu dolarů, zisk 333 miliony dolarů.

Dlužno podotknout, že se tehdy nehynoucí hvězdou stal představitel hlavní role Harrison Ford (na snímku). V té době se jeho obličej dostal nejenom na plakátech do mnoha pokojů celého světa, které obývali obdivovatelé filmů, ale později také do knih, computerových i deskových her, seriálů nebo komiksů. Indiana Jones má své atrakce i v zábavných parcích Walta Disneyho.

Třetí film Indiana Jones a poslední křížová výprava byl do kin uveden v květnu 1989. Náklady na výrobu byly 48 milionů dolarů, zisk 494 milionů dolarů. Přesto se společnost Paramount rozhodla na dlouhý čas v natáčení dalších příběhů nepokračovat.

Snímek Indiana Jones a království křišťálové lebky vznikl až v roce 2008. Harrison Ford v hlavní roli vydržel, Steven Spielberg v roli režiséra také, George Lucas jako spoluautor námětu jakbysmet. Film stál 185 milionu dolarů a získal 786 milionů v téže měně.

Další film by mohl mít premiéru nejdříve v roce 2015. Jestliže ale tvůrci dosud nemají nápad, očekávejme ho spíše až po roce 2016.