ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18231 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Další aukční rekord Patrika Hábla v londýnské Sotheby’s

0 jsk 24.8.2020

Londýnská aukční síň Sotheby’s vydražila včera dílo Black Mouintains Patrika Hábla ve výběru současného umění – Contemporary art London za 10 710 liber. Hábl opětovně potvrdil svou pozici v kontextu světového umění a připsal si tak svůj nový aukční rekord. V letošní březnové aukci byl jeho obraz s názvem Blue Landscapes v Sotheby’s vydražen za 6 875 liber.

Patrik Hábl je prvním žijícím českým malířem, jehož díla se opakovaně vydražila ve světovém výběru současného umění v této nejprestižnější aukční síni. Obraz Black Mouintains se dražil vedle umělců jako jsou Ai Wei Wei, Richard Prince, Rudolf Stingel, Wolfgang Tillmans, Matthew Barney nebo David Hockney. V listopadové aukci společnosti Sotheby’s zaměřené na středoevropské umění je nominováno díky snaze Galerie Kodl několik současných českých umělců, kteří by mohli trend zájmu o české umění také podpořit.

V současné době probíhají paralelně čtyři Háblovy samostatné výstavy a instalace ve veřejném prostoru. Jedna z nich nese název Tělo Obrazu, jež byla před týdnem zahájena zatím nerozsáhlejší Háblovou výstavou, která počítá na 50 děl jeho tvorby v OGV v Jihlavě (do 18. 9.). Druhou samostatnou výstavou s názvem „Synchronizace barvy“ v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně (do 13. 9.) představuje instalaci přímo na míru v rozměru 21 m a zaměřuje se na barevné spektrum a jeho účinek na diváka. Třetí výstavou s názvem Obraz Obrazu s podtitulem Hábl – Cranach je v Diecézním muzeu v Litoměřicích (do 18. 10), kde se pokusil rozehrát přímý dialog s Lucasem Cranachem.

Nejmonumentálnější současnou instalací ve veřejném prostoru je však Háblův Vodopád vytvořený v rámci probíhajícího Landscape festivalu, který se týčí na ploše 350 m² ve výšce 40 m činžovního domu na Žižkově. Již 13. září bude zahájena výstava Háblových děl v Nizozemském Leerdamu a v příštím roce proběhne několik dalších zahraničních výstav.