ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12275 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cornelia Travniceková hledá spravedlnost pro opuštěné a zneužívané děti

0 jsk 21.6.2022

Dickensův příběh sirotka Olivera Twista dojímá čtenáře už téměř dvě století. Rakouská spisovatelka Cornelia Travniceková ve svém románu Andělský prach použila podobný motiv a soustředila se na společensky vyobcovanou skupinu chlapců, dětských zlodějů, zneužívaných dospělým „pasákem“ k výdělkům. Přitom dokazuje, že osudy dnešních opuštěných dětí se od těch z doby viktoriánské Anglie nemusí lišit.

Autorka v krátkých, silných scénách vypráví o ztraceném dětství, o lhostejnosti společnosti, o rasismu a vyloučení. To vše jsou bohužel aktuální témata, která ukazují, jak těžké je pro mnoho lidí udržet si pozitivní perspektivu do budoucnosti. Dílo zanechává ve čtenáři mnoho podnětů k přemýšlení a snad i důvod k jednání namísto přihlížení.

Dnes pětatřicetiletá Rakušanka Cornelia Travniceková má na kontě už více než dvacet literárních cen a stipendií, její texty byly přeloženy do desítky jazyků. Andělský prach jí přinesl nominaci na Rakouskou knižní cenu.

„Je to příběh o dětech na dně, dává nahlédnout do jejich osamělosti a odkrývá přirozené dětské potřeby a touhy. Autorka dokázala předat křehké a komplikované téma prostřednictvím dětské fantazie,” prohlašuje Magdalena Štulcová, překladatelka českého vydání.