ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18626 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český slavík trpí kauzou Řezník

0 jsk 2.12.2013

V sobotu 23. listopadu byli ve Státní opeře Praha vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií ankety popularity Český slavík. Po letech alespoň trochu potěšily změny na prvních místech hned dvou kategorií a zřejmě nikoho neurazila ani skutečnost, že vítězem kategorie Hvězda internetu se stal Johny Machette, raper z Hradce Králové.

Několik dnů poté se ale objevilo podezření, že vítězem kategorii měl být Řezník, jak si říká ve svém působení na hudební scéně rapper Martin Pohl. Na portálu Musicserver.cz vyšel článek o tom, že měl podle dostupných indicií vyhrát on.

Na internetu se následně zjevila řada názorů tvrdících, že faktickým vítězem měl být podle průběžně zveřejňovaných výsledků hlasování právě Řezník, a pokud se tak tedy nestalo, šlo o cenzuru. Pořadatelé to v zásadě připustili, byť nepotvrdili, že by Řezník v kategorii skutečně vyhrál. V sobotním rozhlasovém interview na Radiožurnálu to alespoň šéf Slavíků Těšínský nepřipustil.

„Rozhodně nikoho necenzurujeme. Ať si každý zpívá a hraje, co chce. Takové texty, jako má Řezník, ale ve Hvězdě internetu nechceme,“ sdělil Těšínský předtím. Jeho pořádající agentura Musica Bohemica současně poslala Řezníkovi otevřený dopis s důvody jeho vyřazení ze soutěže. „Rozhodně nechceme a nebudeme podporovat propagaci extrémního násilí, kterou systematicky děláte ve svých textech i obchodních aktivitách,“ uvedli.

V tu chvíli se spustila vlna reakcí. Zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert se rozhodl pořadatelům Českého slavíka vrátit cenu Skokan roku, kterou v anketě získal v roce 2006. „Spatřuji v kroku pořadatelů nebezpečí. Nikdo by totiž neměl diktovat, co se v kultuře smí a co ne. Nikdo nemá právo být arbitrem vkusu. Je to nebezpečný precedens jenom dokreslující situaci ve společnosti,“ prohlásil Ruppert.

Minulý pátek se ze soutěže Český slavík odhlásil písničkář Tomáš Klus (na snímku). „Po krátké diskusi se svým svědomím vám se vší vděčností za dosud svěřené hlasy děkuji, a neb si jich vážím, prosím v příštím roce spíš o osobní předání formou pobytí spolu kdesi na turné či festu neb s nimi v prostředí, kde trpí svoboda, neumím nakládat. Odhlašuji se tímto z ankety Český Slavík Mattoni, protože nejsem s to ztotožnit se s něčím, co se nějak tváří a jinak je,“ napsal na svém facebookovém profilu Klus.

Vyřazení Řezníka o víkendu naopak podpořil zpěvák skupiny Kryštof Richard Krajčo. „Svoboda jeho slova končí tam, kde začíná svoboda toho druhého. A ta moje mi říká – sorry, ale tohle ne,“ napsal na svém Facebooku.

V sobotu se ozvali Xindl X a loňský objev roku, skupina Koblížci. „Oficiálně oznamujeme, že chceme vrátit ocenění Český Slavík v kategorii Objev roku 2012. A to z důvodu, že nesouhlasíme s vyřazením interpreta Řezníka v letošním internetovém hlasování a taky jsme celkově na tuhle soutěž nas*áni,“ uvedla na svém facebookovém profilu kapela Koblížci.

„Tleskám Matějovi Ruppertovi i Tomášovi Klusovi za to, jak se postavili ke kauze Slavík versus Řezník. Ať už si o Řezníkově tvorbě myslíme cokoli, neměli bychom si nechat od nikoho diktovat, co je a co není přijatelná hudba. Alespoň ne v anketě, která má údajně zrcadlit hlas lidu,“ vysvětluje Xindl X na svých facebookových stránkách.

Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše dítě, napsala: „Odsuzuji vulgární, násilné a nemravné texty zpěváka Martina Pohla. Tyto texty a videa na základě textů  vytvořená, například Ta holka v mým sklepě, budí násilné asociace a inspirují k fyzickému a sexuálnímu násilí především mezi mladými lidmi. Domnívám se, že vyřazení těchto nevhodných a nemravných textů pořadatelem Českého slavíka bylo zcela na místě, vzhledem k jejich  nemravnosti a veřejné nepublikovanosti.“

Jasno do celé věci se pokusil vnést Antonín Milata, šéf společnosti RedHead Music, která vydává skladby Johnyho Machetteho.

V prohlášení napsal: Posledních několik dní se nepřestávám divit, jak manipulace s fakty, vytváření fabulací v rámci jednoho článku na internetu a několik opravdu aktivních fanoušků extrémního hudebního stylu může pohnout celou českou hudební scénou a vytvořit iluzi vzniklé nespravedlnosti. Rád bych tedy shrnul několik prostých faktů, dokazujících, že Řezník se s velkou pravděpodobností za vítěze soutěže Hvězda internetu označuje neprávem. Nepolemizuji o správnosti či nesprávnosti jeho vyloučení, jen chci dokázat, že s velkou pravděpodobností nespravedlivě požaduje obdržení hlavní ceny a udělení prvního místa v anketě.

Na sociální síti Facebook má Johny Machette oproti Řezníkovi dvojnásobný počet fanoušků (JM – 67000+ vs Řezník 32000+). Nejsledovanější video Johny Machetta na YouTube má téměř desetinásobný počet zhlédnutí oproti nejsledovanějšímu videu Řezníka – (JM Se zblázním 5 181 000+ views vs. Řezník Ta holka v mým sklepě 587 000+ views). Ve chvíli ukončení hlasování měl Johny Machette více než trojnásobnou aktivitu (tzv. Mluví o tom) svých facebookových stránek, než Řezník.

Všechna tato čísla dokazují, že Johny Machette má na internetu bez pochyby více fanoušků a je o něj větší zájem, než o rapera Řezníka. Ke ’škodě’ Johnyho Machetta ovšem jeho fanoušci nejsou agresívní, sprostí a jejich aktivita se projevuje primárně v zájmu o hudbu Johnyho Machetta a jeho podporu ať už virtuální v různých anketách, či ’nevirtuální’ v rámci návštěv jeho koncertů.

Mattoni nezveřejnila oficiální výsledky hlasování soutěže Hvězda internetu. Neoficiálně jsme však byli pořadateli ujištěni, že raper Řezník nebyl vyřazen z průběžného prvního místa v anketě a že Johny Machette je naprosto legitimním vítězem soutěže. To je pro nás zásadní v dalším uvažování postupu vůči pořadatelům.“

Možná kauza ještě nějaký čas potrvá. Je nicméně rozhodně nepříjemná jak pro pořadatele ankety, tak pro českou společnost.