ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15843 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

České lvy ovládl film Bába z ledu

0 jsk 12.3.2018

Nejlepším českým filmem roku 2017 se stal v sobotu na předávání výročních cen Český lev v Praze rodinný snímek Bába z ledu. Jeho tvůrci převzali šest Českých lvů, včetně režie a hereckých kategorií. Film režiséra Bohdana Slámy byl s patnácti nominacemi favoritem 25. ročníku filmových cen, které uděluje Česká filmová a televizní akademie.

Tři sošky lva obdržel snímek Po strništi bos Jana Svěráka, politické drama Milada proměnilo dvě z deseti nominací. Po jednom Českém lvu mají snímky Křižáček za nejlepší hudbu od Ireny a Vojtěcha Havlových, animovaná Lajka režiséra Aurela Klimta za scénografii a česko-slovenské drama Špína za nejlepší střih. Cenu za celoživotní přínos české kinematografii získal střihač Alois Fišárek.

Galavečer v pražském Rudolfinu od začátku nesl v politickém duchu. Ještě před začátkem přímého televizního přenosu vystoupil režisér Jan Svěrák, který přečetl text na obranu nezávislosti České televize. Reagoval tak na kritiku na adresu ČT, kterou ve svém inauguračním projevu přednesl prezident Miloš Zeman.

Režisér Marek Najbrt při přebírání sošky za nejlepší dramatický televizní seriál zase požádal diváky, aby nevolili Miloše Zemana. Na obranu ČT vystoupili i dokumentaristka Olga Sommerová a herečka Petra Nesvačilová.

České filmové ceny se v sobotu udělovaly už po pětadvacáté. Akademici letos vybírali z 25 celovečerních filmů a 26 dokumentů. Ceny se udělovaly v patnácti kategoriích.

(foto: Česká televize)