ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9158 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česká seriálová tvorba boduje

0 jsk 8.4.2021

Zástupci Asociace producentů v audiovizi (APA) zaznamenávají rostoucí popularitu tuzemských seriálů v televizi i na internetu. Celosvětový trend vzniku ambiciózních seriálů sleduje filmový průmysl rozhodně poslední dekádu a Česká republika nechce být pozadu. Dokazují to data sledovanosti, míra spokojenosti diváků i zahraniční ocenění. Rostoucí popularitu české seriálové tvorby nepozastavila ani pandemie, ba naopak. Navíc hned po prvním lockdownu na jaře 2020, kdy filmaři dostali povolení na place testovat, vznikla v tuzemsku řada nových a úspěšných seriálů.

Loni v květnu zavedli na natáčení mezi prvními opatření chránící před nákazou koronavirem tvůrci seriálu Kukačky, který právě úspěšně odvysílala Česká televize. Před rokem vznikl a byl hned prostřednictvím Youtube uveden také seriál sKORO NA mizině (na snímku), jehož první díl má dnes přes 1,8 milionů zhlédnutí. A letos v únoru se se objevil na Netflixu, největší streamovací platformě na světě, první český seriál – stal se jím Svět pod hlavou.

Zhruba polovinu seriálů vyvíjí a vyrábí pro české televize napříč trhem řada produkčních společností sdružených v APA.

K nejzajímavější televizní či internetové seriálové tvorbě posledních let z dílen renomovaných českých producentů patří například zmíněné Kukačky či seriály Zrádci, Herec, #martyisdead, První republika nebo Dáma a Král.

(foto: Vladimír Skórka)