ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12779 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česká scéna má další velký talent. Tereza Balonová vydá první své minialbum

0 jsk 22.5.2019

Nejprve zvítězila na tradičním festivalu Porta. Po loňském podzimním turné s kapelou Jelen přichází Tereza Balonová s debutovým autorským EP Zhasni den. Osmnáctiletá zpěvačka s výjimečným hlasem a citem pro interpretaci na něm ve spolupráci s producentem Martinem Ledvinou potvrzuje svůj mimořádný talent.

Tři skladby na debutovém EP Terezy Balonové (V peřinách, Zhasni den a Neposloucháš) jsou autorské, doplňuje je duet s písničkářem Alešem Petrželou K nezkrocení. Producent Ledvina ve svém studiu vytáhl na povrch všechny její přednosti, především pak hlas se silně emotivním zabarvením a vzhledem k věku nevídanou interpretační jistotu.

Z Balonové písní sálá takový prožitek, že by posluchač za mikrofonem čekal spíš ostřílenou zpěvačku, nikoliv teprve osmnáctiletou dívku. „Tereza plynule přechází od nástroje k nástroji a s každým si dělá co chce, vládne andělským hlasem, který ve svojí vyzrálosti a emocionálnosti nemá obdoby. Její texty mě okamžitě vtáhly do děje svojí hloubkou. Pracovat s takovouto umělkyní je privilegium a čirý požitek,“ říká producent Ledvina.

Balonová je rovněž talentovanou autorkou a kytaristkou. Na nástroj hraje od šesti let, už ve dvanácti soutěžila s prvními autorskými skladbami na folkovém festivalu Porta. „Když mě rodiče v osmi letech vzali na koncert Metalliky do Edenu, byl to pro mě tak silný zážitek, že jsem ihned věděla, co chci dělat,“ vzpomíná.

Podobně významný účinek na ni mělo i vystoupení skupiny Čechomor. „Utekla jsem tátovi s mámou a vběhla do první řady, kde jsem muzikantům koukala pod nohy, co dělají. Chtěla jsem to taky umět,“ směje se Balonová, která dlouhé roky hrála závodně volejbal. Hudba ale nakonec zvítězila.

Na koncertech si vystačí sama s kytarou a looperem, zařízením, jež nahrává a vrství zvuky přes sebe. „K využití looperu mě inspiroval Ed Sheeran. Viděla jsem na internetu videa, co všechno s ním dokáže, a krátce nato si z kapesného koupila svůj první základní přístroj. Na něm jsem se naučila vše potřebné,“ vysvětluje interpretka, jak intuitivně pracuje a učí se novým dovednostem. Časem si osvojila i hru na bicí nebo klávesy.

(foto: Petr Kozlik)