ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 22286 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česká republika oslaví své evropské předsednictví uvedením oratoria v Římě

0 jsk 29.9.2022

Jedním z kulturních vrcholů oslav českého předsednictví v Radě Evropské unie bude ve čtvrtek 29. září třetí uvedení oratoria Nádech věčnosti, které u příležitosti loňského 1100. výročí mučednické smrti svaté Ludmily složil skladatel a dirigent Jan Zástěra.

V římské papežské Bazilice sv. Jana v Lateráně bude autor řídit Severočeskou filharmonii Teplice, v hlavní roli se pod vedením režiséra Jiřího Heřmana opět představí Soňa Červená.

Oratorium je výjimečné nejen svým významem a symbolikou, ale také obsazením a částečným scénickým provedením v režii Jiřího Heřmana, uměleckého šéfa Opery Národního divadla Brno. Koncert provede Severočeská filharmonie Teplice a Kühnův smíšený sbor pod vedením autora Jana Zástěry. Mimořádné je pak obsazení titulní role sv. Ludmily, kterou ztvární legendární herečka a zpěvačka Soňa Červená. Doplní ji špičkoví čeští sólisté Lucie Hájková (Drahomíra), Petr Nekoranec (Václav), Jiří Brückler (Boleslav) a Jiří Hájek (Jarmil).

Skladatel a dirigent Jan Zástěra, mimo jiné šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, složil nové oratorium speciálně pro loňské připomínky Ludmilina výročí. Rozsáhlou hudební skladbu, která se setkala s nadšenými ohlasy, vystavěl na významu Ludmilina odkazu pro současnost. „Nakonec není oratorium jen o Ludmile nebo o Václavovi, jako spíše o nás a o pravdivosti a zodpovědnosti v tom, jak se díváme na svět, na ně, na sebe, na Pána Boha, a co si z toho všeho bereme pro sebe a pro ostatní,“ říká autor oratoria Jan Zástěra.

Po loňské premiéře ve Vladislavském sále a letošním uvedení na Smetanově Litomyšli jde teprve o třetí uvedení oratoria.