ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7334 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ceny Anděl 2012: Dvě vítězství kapely Kryštof i Borise Carloffa, ostatní po jednom

0 jsk 18.3.2013

Mimořádně vyrovnané a dramatické bylo letošní udílení cen Akademie populární hudby Anděl 2012. Uskutečnilo se v sobotu večer ve střední hale Průmyslového paláce v Praze na Výstavišti. Dvě prvenství si z něho donesla havířovská skupina Kryštof, která získala ocenění pro skupinu roku a album roku. Obojí za své loňské album Inzerát. Nominací měla nejvíce ze všech – šest.

„Nemohli jsme si odnést šest Andělů, pouze pět, protože v kategorii Píseň roku jsme měli nominace dvě. Když jsme si o tom povídali, logicky jsme usoudili, že nemůžeme počítat s vítězstvím v kategorii Zpěvák roku ani Videoklip roku. Přesto si vážím toho, že máme prvenství ve dvou nejcennějších kategoriích – za album a jako kapela,“ řekl zpěvák Kryštof Richard Krajčo.

Zpěvačkou roku se stala Aneta Langerová, která ve své kategorii porazila podle hlasování akademiků Lucii Bílou i Ivu Bittovou. Zpěvákem roku je Vojtěch Dyk, jenž při vyhlášení cen zpíval živě a svým výkonem nechal málokoho na pochybách, že si cenu nezaslouží.

„Proč jsem loni nahrál desku s B-Sice Bandem, za kterou jsem dostal cenu? Stýskalo se mi po zpěvácích, kteří s sebou na koncerty vozí big band. V šedesátých a sedmdesátých letech, za dob Karla Gotta nebo Milana Chladila, to bylo normální. Dnes to ale není moc vidět. Kapely se neustále zmenšovaly, až se zmenšily do cédéček, která pak někdo někde pustí a vydává to za hudbu. Mám rád, když jsou koncert a hudba co nejvíce živé,“ řekl po skončení ceremoniálu.

Nejprodávanějším albem za uplynulý rok byla nahrávka Jaromíra Nohavici Tak mě tu máš s 37 934 prodanými kusy. Objevem roku je kladenská formace Zrní, skladbou roku se stala  Coco od skupiny Charlie Straight. Do síně slávy byl uveden zpěvák Pavel Bobek.

„Dobrý večer, já vím, že bych měl říct něco hezkého, co se vždy říká… poděkovat rodičům, celé rodině, já nevím, komu ještě. Všiml jsem si, že Bůh mě má poměrně rád, i když nevím, jaké k tomu má důvody. Děkuju Bohu a děkuju těm, kteří jsou tady se mnou, a těm, kteří se dívají na televizi, a těm, kteří mě po taková léta podrželi natolik nahoře, že jsem se nikdy necítil jako spadlý na zem,“ řekl na pódiu dojatý Bobek

Producent, skladatel a zpěvák Boris Carloff, nedávný vítěz ceny hudebních kritiků Apollo, měl nominací celkem pět a získal cenu za videoklip roku a minulý pátek také v žánrové kategorii Elektronická hudba.

Slavnostním večerem provázel Leoš Mareš, ceny předávali známí hudebníci se svými potomky, například Janek Ledecký se synem Jonášem, Ondřej a František Soukupovi, Felix a Felix Slováčkovi či Michael Kocáb s dcerou Natálií. Výjimkou byl jen bývalý člen skupiny Lucie Michal Dvořák, který se na pódium se dostavil s přítelkyní DJ Luccou, jež je v pokročilém stupni těhotenství.

Vítězové letošních žánrových cen byli známi už 8. března.

Ceny Anděl 2012

Hlavní kategorie

Skupina roku: Kryštof
Zpěvák roku: Vojtěch Dyk
Zpěvačka roku: Aneta Langerová
Objev roku: Zrní
Album roku: Kryštof – Inzerát
Skladba roku: Coco (Charlie Straight)
Videoklip roku: Falling (Boris Carloff)
Nejprodávanější deska roku: Jaromír Nohavica – Tak mě tu máš
Síň slávy: Pavel Bobek

Žánrové kategorie

Alternativní hudba:

Please The Trees (A Forest Affair)

Elektronická hudba:

Boris Carloff (The Escapist)

Folk & Country:

Karel Plíhal (Vzduchoprázdniny)

Hard & Heavy:

Master’s Hammer (Vracejte konve na místo)

Hip-hop & R’n’b:

Hugo Toxxx (Bauch Money Mixtape)

Jazz & Blues:

Inner Spaces feat. David Dorůžka (Light Year)

Punk & Hard core:

Pipes and Pints (Found & Lost)

Ska & Reggae:

MikkiM (Offbeat Rhapsody)

World Music:

Tomáš Kočko a Orchestr (Cestou na jih)