ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4975 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cenu Anifilmu získal snímek Alois Nebel

0 Redakce 9.5.2012

Film režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel získal prestižní cenu v soutěži celovečerních filmů pro dospělé na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Třeboni. Anifilm 2012 divákům nabídl 283 filmů. Během šesti dnů se festivalových projekcí a doprovodných programů zúčastnilo více než 19.000 diváků. Promítalo se v kině Světozor, v divadlech i na náměstí a v prostorách rybníka Svět.

Snímek Alois Nebel byl natočen podle komiksu spisovatele a scénáristy Jaroslava Rudiše a kreslíře Jaromíra Švejdíka.
Využívá animační techniky rotoskopie. Filmaři nejprve natočili klasické hrané scény, ty byly následně políčko po políčku obkresleny. Titulní roli ztvárnil Miroslav Krobot.

Na letošní Anifilm zavítalo více než 350 filmových profesionálů. Vedle projekcí pro ně bylo připraveno deset speciálních workshopů, prezentací a seminářů. Pro fanoušky počítačových her byl i letos připraven Game Day, celodenní program zaměřený na animaci v herní tvorbě.

Mezi dětskými celovečerními filmy bodoval u poroty francouzský Obraz, v soutěži krátkých filmů zvítězil belgicko-francouzský film Ach, Willy. Na zlínskou Univerzitu Tomáše Bati pak putuje cena za nejlepší film v Česko-slovenské studentské soutěži. Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu Anifilm udělil in memoriam Zdeňku Milerovi.

Vedle soutěžních projekcí mohli návštěvníci festivalu navštívit retrospektivy filmů českých legend animované tvorby – Zdeňka Milera a Jiřího Brdečky. Světoznámý americký kreslíř a režisér Bill Plympton pro Anifilm vytvořil pásmo krátkých animovaných filmů, které byly důležité pro jeho tvorbu.

rwi