ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13229 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cameron Carpenter šokuje vizáží i hráčskou technikou

0 jsk 22.10.2015

Cameron Carpenter je osobnost, která na hudební scéně poutá pozornost hned z několika důvodů. Vizáží připomíná hvězdu šoubyznysu té nevyšší třídy, je výstřední, ale především muzikant s oslnivou technikou i inteligencí. Koncert 34letého kontroverzního varhaníka Camerona Carpentera se zanedlouho uskuteční i v Praze. Vystoupí  25. října od 19.30 hod. ve Foru Karlín v rámci Strun podzimu.

V souvislosti s jeho pražským zastavením lze ve výčtu jeho výstředností pokračovat. Představí vlastní mobilní digitální varhany, tzv. International Touring Organ, na míru postavené v dílně Marshall & Ogletree. Ve třiceti boxech je do Prahy dopraví sedmnáctimetrový kamion. Vývoj tohoto nástroje trval přes deset let a stál více než milión dolarů.

Carpenter je také prvním varhaníkem, který získal nominaci na cenu Grammy. Jeho album If You Could Read My Mind na sklonku letošního léta ocenila i porota ECHO Klassik v kategorii Instrumentalista roku.

„Superstar, jehož extravagance vystupování jde ruku v ruce s jeho nezpochybnitelnou virtuozitou,” tak označil nedávno Carpentera The New Yorker. Majestátní píšťalové varhany jsou historicky považovány za „královský nástroj“ s nejvyšším duchovním posláním a Carpenter má už jen svým zjevem a hypermódním outfitem k sakrálnímu prostoru velmi daleko. Svou mimořádnou virtuozitu staví na odiv, brilantně a individualisticky interpretuje klasickou varhanní literaturu a adaptuje pro varhany v podstatě jakoukoliv jinou hudbu.

Na Strunách podzimu první půli koncertu věnuje geniu Johanna Sebastiana Bacha. Po přestávce zazní předehra k Wagnerovým Mistrům pěvcům norimberským. Prostor dostanou i Carpenterovy improvizace, ve kterých proniká do mnoha hudebních žánrů.