ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15631 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Bolek Polívka se ve druhém Dědictví vášnivé scény nedočkal

0 jsk 7.2.2014

Generace příznivců prostého moravského hocha Bohumila Stejskala se dočkaly pokračování jeho strastiplného příběhu. Po více než dvaceti letech se na filmové plátno ve čtvrteční premiéře dostal druhý díl jeho filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992). Pokračování se jmenuje Dědictví aneb Kurvaseneříká a filmoví kritici z něho vůbec nejsou nadšení.

Režisér Robert Sedláček, který nahradil v této roli Chytilovou, snímek natáčel dva měsíce. Autorem scénáře je pak představitel hlavní role Bolek Polívka. „K projektu jsem se dostal zhruba dva roky před natáčením, když už měl Bolek napsanou základní kostru příběhu. Pak se rodil výsledný tvar,“ uvedl Sedláček.

O co v novém filmu jde? Bohuš si na majetek, který nabyl v prvním díle, stačil zvyknout. S Vlastičkou si založil rodinu a k dceři přibyl i první vnuk. Navíc už sedm let abstinuje, což však dlouho nepotrvá. Když ovdoví a ztratí nad sebou Vlastiččin dohled, opět neodolá svodům alkoholu a krásných žen. Navíc se zaplete s nesprávnými lidmi, takže nové maléry na sebe nenechají dlouho čekat. Bohuš však nakonec znovu dokáže, že člověku lze vzít cokoliv, ale nikdy ne úsměv.

V pokračování Dědictví se objeví mnohé herecké hvězdy z prvního filmu – Dagmar Veškrnová-Havlová, Arnošt Goldflam, Jiří Pecha, Břetislav Rychlík, Ivana Chýlková, Miroslav Donutil i Karel Gott. Původní sestavu doplňují Anna Polívková, Jitka Čvančarová, Karel Heřmánek, Marian Roden či Milan Lasica, který překvapivě porušil své předsevzetí, že už nikdy nebude hrát ve filmu.

„První část byla taková groteskní moralita. Druhá, která se odehrává po dvaceti letech, je spíše hořkou komedií. Oproti době, kdy se natáčela jednička, se dnes vše přiostřuje. Doba je bezohlednější,“ charakterizuje stručně nový film Polívka.

Kumulaci funkcí herec a scenárista si v zásadě pochvaluje. „Určitě se mi to snadněji pamatovalo. Ve všech situacích jsem byl, jak se říká, doma,“ pochlubil se herec, který si navíc jako scenárista mohl napsat i scénu čistě pro svou radost.

Skutečně totiž taková vznikla. V ní se paní doktorka, kterou hraje Ivana Chýlková, měla vrhnout na Bohumila nesena vášní k jeho peněžence. Polívkovo autorské potěšení však prý už v zárodku překazil režisér Robert Sedláček. Vysvětlil mu to prý jasně: „Myslíš, že by se taková žena jen tak vrhla na šedesátiletého chlapa, vole?“ A vášnivá scéna se netočila.

Původní snímek Věry Chytilové vidělo v kinech přes 800 tisíc diváků, další statisíce přibyly při televizních reprízách. Jak už bylo ale řečeno, nový příběh nepatří k povedeným a kritika mu zatím většinu věcí spíše vyčítá.