ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6406 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Blur vydali povedenou novinku a vzpomínají na hádky

0 jsk 28.4.2015

Britská skupina Blur vydala nové album. Jmenuje se The Magic Whip a nesporně je to jedna z nejočekávanějších desek první poloviny letošního roku, zvláště na ostrovech. Blur totiž patřili v devadesátých letech mezi tahouny takzvaného britpopu a soupeřili o první hitparádové příčky s věčnými rivaly ze skupiny Oasis.

Základem pro vznik nahrávky bylo pět dní společné tvorby v Hongkongu v květnu 2013. Kapela se tehdy měla přesunout do Japonska na festival Tokyo Rocks, ale ten pořadatelé náhle zrušili, a tak Blur využili nečekaně získaný společný čas na jamování v malém studiu Avon.

Z původně nezávazného jamu vznikly kostry písniček, které byly aktuálně vydány na novém albu. Damon Albarn přitom nedávno přiznal, že si nemyslel, že písně někdy spatří světlo světa. „Byly to dobré nápady, ale měly skončit jako nahrávky na desku, která nikdy nevyjde. Tak jsem to dlouho viděl,“ uvedl.

Nápady ze spontánního hraní kapela později rozpracovala do podoby dvanácti skladeb. Damon Albarn se ještě loni v prosinci do Hongkongu vrátil, aby načerpal inspiraci pro texty. Pěvecké linky pak nahrál v lednu tohoto roku. Producentem alba je Stephen Street.

Podle prvních recenzí je zřejmé, že jde o silné album. Oproti nahrávkám z devadesátých let je na něm více melancholie, která je spíše vlastní sólovým počinům Damona Albarna. Přesto si skladby zachovaly leckdy až křiklavé melodické linky, které z nich v konečném pocitu vystupují nejvýše.

Baskytarista Alex James nyní také prozradil, že jednotliví členové měli před vyhlášením pauzy v roce 2003 mezi sebou velmi špatné vztahy. Uvedl to v rozhovoru pro deník Irish Independent.

„Přibližně v roce 2003 jsme dospěli do bodu, kdy jsme se museli rozejít, věnovat se vlastním projektům a být někým jiným, než tím čtyřhlavý monstrem. Nenazval bych to nevraživostí, ale měli jsme trochu špatné vztahy. Potřebovali jsme pauzu, abychom se zase udobřili. Bylo to velmi podobné jako rivalita mezi sourozenci nebo manželství. Teď je to úplný opak. Vše je v pořádku a znovu nás baví spolu hrát,“ vysvětlil.

Blur vznikli v roce 1988 v Londýně a zpočátku vystupovali pod názvem Seymour. Debutové album Leisure vydali o tři roky později. Následovaly nahrávky Modern Life Is Rubbish (1993), Parklife (1994), The Great Escape (1995), Blur (1997) a 13 (1999). Po vydání posledního jmenovaného alba ohlásili přerušení činnosti a od té doby se jednotliví členové věnovali jiným projektům. Skupina pauzu několikrát přerušila, přičemž v roce 2003 vydala album Think Tank, tehdy ale bez kytaristy Grahama Coxona. Oficiální pauzu ukončila v prosinci 2008, kdy ohlásila návrat na scénu v původní sestavě.