ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5366 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Berlinale vyhrál film Touch Me Not

0 jsk 26.2.2018

Experimentální film Touch Me Not rumunské režisérky Adiny Pintilieové (na snímku) získal hlavní cenu na 68. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Udělení prestižního Zlatého medvěda za nejlepší film polodokumentárnímu snímku, který zkoumá druhy a hranice lidské sexuality, bylo vyvrcholením akce v německé metropoli. Do hlavní soutěže festivalu, jenž začal 15. února, bylo zařazeno devatenáct filmů.

Pintilieové zisk Zlatého medvěda je teprve druhým případem, kdy toto filmové ocenění putuje do Rumunska. Režisérka ve svém filmu o sexualitě, kráse a intimitě využívá experimentální techniky, přičemž zobrazuje lidí v naprosté nahotě, aby zvýraznila jejich touhu po kontaktu. Některé sexuální scény označili mnozí kritici za neúnosné.

Ještě před oznámením jména držitele hlavní festivalové ceny porota udělila Stříbrného medvěda nejlepšímu herci tohoto ročníku. Je jím Francouz Anthony Bajon, který si ocenění zasloužil za ztvárnění drogově závislého mladíka ve filmu La priere od režiséra Cédrica Kahna. Jako nejlepší herečka byla oceněna Ana Brůnová z Paraguaye, a to za ztvárnění postavy ve snímku Las herederas. Pro tuto osmašedesátiletou umělkyni to byl přitom filmový debut.

Stříbrného medvěda za nejlepší režii získal Američan Wes Anderson, který se zařadil do hlavní soutěže animovaným filmem Psí ostrov. Snímek měl premiéru na úvod festivalu. Držitelkou dalšího Stříbrného medvěda – Velké ceny poroty za režii – se stala polská filmařka Malgorzata Szumowská, soutěžící se společensko-kritickým příspěvkem Tvář.

Zlatého medvěda za nejlepší krátkometrážní film si z Berlína odvezl izraelský příspěvek The Men Behind The Wall od Ines Moldavské. Na druhé příčce skončil rwandský snímek Imfura od Samuela Ishimweho.

Po sobotním předání soutěžních trofejí pokračoval festival v neděli závěrečným dnem publika, během kterého dostali návštěvníci možnost podívat se znovu na vybrané filmy. Celkově bylo během 68. ročníku Berlinale promítnutých na 400 produkcí z různých částí světa.