ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21612 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Beatles vznikli před šedesáti lety

0 jsk 6.1.2020

Před dvěma lety si hudební fanoušci připomněli šedesát let od prvního setkání Johna Lennona s Paulem McCartneym, které předznamenalo hudební a společenskou revoluci, jež neměla ve dvacátém století obdoby. Původní skupina The Quarrymen se rozrostla o George Harrisona a Stuarta Sutcliffe a v roce 1960 se její název ustálil na Beatles. Poslední stálý člen Ringo Starr se přidal po Sutcliffově odchodu.

První singl Love Me Do (1962) a první album Please Please Me (1963) odstartovaly ve Velké Británii takzvanou beatlemánii a z liverpoolského Cavern Clubu se Beatles vydali koncertovat do celého světa.

Skupina vydala třináct desek, na kterých dokázala rozvinout různé hudební žánry a nálady včetně elementů klasické či elektronické hudby. Natočila též pět filmů. Melodie a texty si podmanila generace na celém světě včetně světa klasické hudby. Světoznámý houslista a dirigent lord Yehudi Menuhin zařadil Beatles mezi neodmyslitelné klasiky, jakými jsou Johann Sebastian Bach nebo Ludwig van Beethoven. V roce 2004 umístil časopis Rolling Stone Betales na první místo seznamu sta největších umělců v dějinách.

Čtěte také: Beatles mají další rekord. Album Abbey Road je první po padesáti letech

Tagy: