ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28235 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Beatles vydali další rarity

0 jsk 12.11.2013

Pondělí 11. listopadu byl velký den pro všechny fanoušky britské skupiny Beatles. Přestože formace neexistuje již více než třicet let, ti, kteří scelují její diskografii do naprosto kompletní podoby, museli vyrazit nakoupit nový počin.

Vyšlo totiž dvojalbum On Air – Live At The BBC Volume 2. V prodeji je nejen na dvou CD a digitálně, ale i na čtyřech vinylech, jež doplňuje bezmála padesátistránkový booklet plný obrázků a informací.

Nová kolekce přináší téměř čtyřicet nahrávek, které skupina v polovině šedesátých let minulého století pořídila pro britskou stanici BBC. Drtivá většina z nich doposud nikdy nevyšla, případně jde o alternativní verze známých hitů, které se dosud rovněž na veřejnosti neobjevily.

Kompilace volně navazuje na kolekci Live At The BBC z roku 1994, která zaznamenala na celém světě obrovský komerční úspěch. Jen v prvních šesti týdnech po vydání se jí prodalo více než pět miliónů kusů, a do dnešního dne se zmiňovaného kompletu prodalo přes osm miliónu exemplářů. Přitom lze očekávat, že tento počet stoupne poté, kdy nyní vychází volné pokračování.

Pondělní přijetí alba hudební kritikou ale nebylo jednoznačně nadšené. Jedni publicisté soudí, že jde o raritní nahrávku a bez ohledu na její faktickou profesní kvalitu udělují plný počet bodů ve své škále, jiní zase smysl sbírky zásadně zpochybňují a poukazují na slyšitelně amatérskou práci Beatles, stejně tak na špatnou technickou kvalitu nahrávky.

„Je to ve své jednoduchosti a se svou energií samozřejmě vzrušující, mladistvá a oslňující hudba. A v případě takových pochoutek jako je This Boy překypuje potenciálem, který později naplní,“ napsal například list The Independent.

Dvojalbum mapuje nahrávky The Beatles pro BBC i v jejich hudebních začátcích, kdy kapela do svého repertoáru řadila mimo jiné coververze písní jiných interpretů. Kromě těchto, doposud nikdy nezveřejněných písní, které moderní technika dovolila vyčistit do takové podoby, aby bylo možné je nabídnout světu, jsou na počinu samozřejmě i hity The Beatles, které kapela natočila v BBC na první pokus, a rovněž dialogy, v nichž se členové kapely o písničkách baví a leckdy i vysvětlují jejich smysl.

Paul McCartney a Ringo Starr, žijící členové Beatles, ostrovním médiím před vydáním alba diplomaticky sdělili, že je na nahrávkách patrné, v jaké době vznikly. Prioritou obou muzikantů je prý nicméně v současné době aktuální tvorba, kterou se zabývají.

Tagy: