ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29281 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Arvéd a Il Boemo mají nejvíce nominací na České lvy

0 jsk 17.1.2023

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace jubilejního 30. ročníku cen Český lev. V rekordní konkurenci loňské filmové produkce nejvíce nominací získaly filmy Arvéd a Il Boemo (na snímku), následují je snímky Banger. a Světlonoc.

O sošku Českého lva se v závěrečném hlasování utká celkem 32 titulů v 19 statutárních kategoriích.

V pořadí třicáté ceny Český lev budou slavnostně předány 4. března od 20.10 hodin v přímém přenosu České televize na ČT1 z pražského Rudolfina. Moderátorem večera bude podruhé Jiří Havelka.

Při hlasování o nominacích 30. ročníku cen Český lev hodnotilo 183 filmových profesionálů 47 hraných celovečerních filmů, 15 dokumentárních filmů vybraných předvýběrovou komisí ČFTA, 16 televizních děl, 9 animovaných a také 10 krátkých filmů, které rovněž vybrala předvýběrová komise ČFTA. Hlasování probíhalo od 1. prosince 2022 do 8. ledna 2023.

Nejvýše akademici ocenili dvanácti nominacemi psychologické mysteriózní drama režiséra Vojtěcha Maška Arvéd, které rozkrývá příběh reálné postavy nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu přezdívaného Malostranský ďábel.

S počtem jedenácti nominací vstupuje do závěrečného klání historický velkofilm Il Boemo Petra Václava znovuobjevující příběh i dílo nejslavnějšího českého skladatele osmnáctého století Josefa Myslivečka. Osm nominací má na kontě Banger., zběsilá adrenalinová jízda plná rapu a drog natočená výhradně na iPhone režiséra Adama Sedláka.

Mysteriózní drama Světlonoc Terezy Nvotové, které probouzí dávné vesnické čarodějnické legendy, získalo sedm nominací. Shodně se čtyřmi nominacemi pak do boje o Českého lva vyrážejí filmy Grand Prix Jana Prušinovského, Jan Žižka Petra Jákla, Oběť Michala Blaška a televizní minisérie Podezření, za kterou rovněž stojí režisér Michal Blaško.

Šanci získat lví sošku za nejlepší celovečerní hraný film roku 2022 mají filmy Arvéd (režie Vojtěch Mašek, producenti Kristýna Michálek Květová, Tomáš Michálek, Ivan Ostrochovský), Banger. (režie Adam Sedlák, producenti Jakub Jíra, Kryštof Zelenka), Il Boemo (režie Petr Václav, producent Jan Macola), Oběť (režie Michal Blaško, producenti Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková) a Světlonoc (režie Tereza Nvotová, producent Miloš Lochman).

V kategorii nejlepší dokumentární film v hlasování rozhodli akademici nominovat snímky Bratrství (režie Francesco Montagner, producentka Pavla Janoušková Kubečková), Good Old Czechs (režie Tomáš Bojar, producenti Gordon Lovitt, Petr Soukup, Petra Ptáčková), KaprKód (režie Lucie Králová, producenti Andrea Shaffer, Martin Řezníček), Toyen, baronka surrealismu (režie Andrea Sedláčková, producent Dušan Mulíček) a Zkouška umění (režie Adéla Komrzý, Tomáš Bojar, producent Jakub Wagner).

Během nominační tiskové konference cen ČFTA byli vyhlášeni i vítězové nestatutárních cen Českého lva. Cenou filmových fanoušků, kterou uděluje ČFTA ve spolupráci s filmovým portálem ČSFD.cz, byli odměněni tvůrci seriálu České televize Devadesátky. Cenu za nejlepší filmový plakát za rok 2022 obdrželi tvůrci plakátu filmu Arvéd, režisér Vojtěch Mašek a grafička Soňa Juríková.

Český lev, nominace:

Nejlepší celovečerní hraný film
Arvéd
Banger.
Il Boemo
Oběť
Světlonoc

Nejlepší dokument
Bratrství
Good Old Czechs
KaprKód
Toyen, baronka surrealismu
Zkouška umění

Nejlepší režie
Arvéd – Vojtěch Mašek
Banger. – Adam Sedlák
Il Boemo – Petr Václav
Oběť – Michal Blaško
Světlonoc – Tereza Nvotová

Herečka v hlavní roli
A pak přišla láska… – Pavla Tomicová
Il Boemo – Barbara Ronchi
Oběť – Vita Smachelyuk
Podezření – Klára Melíšková
Světlonoc – Natália Germáni

Herec v hlavní roli
Arvéd – Michal Kern
Banger. – Adam Mišík
Hranice lásky – Matyáš Řezníček
Il Boemo – Vojtěch Dyk
Slovo – Martin Finger

Herečka ve vedlejší roli
Buko – Martha Issová
Grand Prix –Tatiana Dyková
Grand Prix – Anna Kameníková
Il Boemo – Lana Vlady
Podezření – Denisa Barešová

Herec ve vedlejší roli
Arvéd – Saša Rašilov
Banger. – Marsell Bendig
Grand Prix – Štěpán Kozub
Kdyby radši hořelo – Miroslav Krobot
Poslední závod – Oldřich Kaiser

Nejlepší scénář
Arvéd – Jan Poláček, Vojtěch Mašek
Banger. – Adam Sedlák
Il Boemo – Petr Václav
Oběť – Jakub Medvecký
Podezření – Štěpán Hulík

Nejlepší kamera
Arvéd – Dušan Husár
Banger. – Dušan Husár
Il Boemo – Diego Romero Suarez-Llanos
Poslední závod – Jan Baset Střítežský
Světlonoc – Federico Cesca

Nejlepší střih
Arvéd – Hedvika Hansalová
Banger. – Šimon Hájek, Jakub Jelínek
Good Old Czechs – Šimon Špidla
KaprKód – Adam Brothánek
Světlonoc – Pavel Hrdlička, Thibault Hague

Nejlepší zvuk
Arvéd – Jakub Jurásek
Il Boemo – Daniel Němec, Francesco Liotard
Jan Žižka – Martin Jílek, Peter Hilčanský, Viktor Prášil
KaprKód – Richard Müller
Světlonoc – Marek Hart, Michaela Patríková, Ivan Horák

Nejlepší hudba
Arvéd – Ondřej Mikula (Aid Kid), Jonatán Pjoni Pastirčák
Banger. – Oliver Torr
Král Šumavy: Fantom temného kraje – Beata Hlavenková
Slovo – Jan P. Muchow
Světlonoc – Jonatán Pjoni Pastirčák, Robin Coudert

Nejlepší scénografie
Arvéd – Nina Feriancová
Běžná selhání – Antonín Šilar
Devadesátky – Henrich Boráros
Il Boemo – Irena Hradecká, Luca Servino
Jan Žižka – Jiří Sternwald

Nejlepší kostýmy
Arvéd – Františka Králíková
Devadesátky – Andrea Králová
Il Boemo – Andrea Cavalletto
Jan Žižka – Kateřina Mírová
Marie Terezie – pátý díl – Ján Kocman

Nejlepší masky
Arvéd – Iveta Huptychová
Grand Prix – Lukáš Král, Jana Bílková
Il Boemo – Andrea McDonald
Jan Žižka – Ivo Strangmüller, René Stejskal, Jamie Kelman
Marie Terezie – pátý díl – Ivo Strangmüller, René Stejskal, David Šesták

Nejlepší televizní film nebo minisérie
Král Šumavy: Fantom temného kraje
Podezření
Pozadí událostí

Nejlepší televizní seriál
Devadesátky
Pět let
Stíny v mlze

Nejlepší animovaný film
Carp Xmass
Tmání
Zuza v zahradách

Nejlepší krátký film
Barcarole
Rituály
Vinland

Nejlepší studentský film
Asterión
Atestace
Ostrov svobody
Rituály
Vinland