ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8544 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Angelina Jolie se stala čestnou občankou Sarajeva

0 Redakce 24.4.2012

Hollywoodská herečka, režisérka a producentka Angelina Jolie obdržela čestné občanství bosenského města Sarajevo. Jeho představitelé ocenily Jolieové režijní debut V zemi krve a medu věnovaný bosenské válce z let 1992-95. V sousedním Srbsku vyvolal film opačné emoce. Podle tamních kritiků líčí válečné události jednostranně a je protisrbský.

Příběh filmu vypráví o lásce bosenské dívky a mladého Srba, kteří se po vypuknutí války ocitnou na opačných stranách barikády. Podle sarajevské radnice Jolie svým filmem "přispěla k šíření pravdy o válečných událostech v Sarajevu a Bosně". O udělení čestného titulu radní rozhodli jednomyslně. Čestný titul by Jolie převzít 3. května přímo v bosenském hlavním městě.

Jolie navštívila Bosnu v minulosti už několikrát jako velvyslankyně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Loni v červenci za svůj režijní debut dostala v Sarajevu ocenění.

Město od května 1992 při balkánské válce začala bombardovat a později obléhat srbská Jugoslávská lidová armáda (JNA), a to po celé tři roky války. Zničeno bylo mnoho významných památek, celé město bylo silně poškozeno. Dodávky elektřiny, vody, tepla a lékařské péče ustaly a místní obyvatelé se ocitli v nesnesitelných podmínkách. Jediný koridorem, díky němuž bylo město přístupné, vedl přes letiště; tudy také přinášely pomoc konvoje OSN. Válka si podle odhadů vyžádala v Sarajevu 12.000 mrtvých a 50.000 zraněných. Násilí ukončila až mírová smlouva podepsaná 19. prosince 1995 v Paříži.

rwi