ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5871 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Alfredo Rodriguez a Pedrito Martinez přivezou afrokubánské rytmy

0 Redakce 14.1.2022

Virtuózní pianista a brilantní perkusista, oba svébytní zpěváci, se 21. ledna 2022 potkají v sále pražské Novoměstské radnice. Koncert vystaví na repertoáru alba Duologue.

Kritikou i posluchači vysoce hodnocená deska vyšla v roce 2019 a pro oba umělce se stala tak výjimečným projektem, že se k jeho koncertní prezentaci vracejí, kdykoli to dovolí jejich ostatní závazky a samozřejmě epidemiologická situace. Ostatně repertoár alba „zamíchali“ i do dramaturgie koncertů v triu s Richardem Bonou, jak jsme to měli možnost zažít v březnu 2020 v pražském Jazz Docku.

Plánovaný lednový koncert se stane první štací evropského turné po kratší přestávce v činnosti dua a oba hudebníci jsou na intuitivní souhru patřičně natěšeni.

Klasicky vzdělaného klavíristu Alfreda Rodrigueze jsme si zvykli slýchat v hudbě propojující afrokubánské tradice se sofistikovaností vážné hudby a přemýšlivými improvizacemi, inspirovanými stylem Keithe Jarretta. S živelným hráčem na perkuse Pedritem Martinezem, absolventem „muzikantské školy života“, ovšem tvoří poněkud jinou muziku. Ne, že by pianista zapřel svou erudici, ale propůjčí ji do služeb nespoutané rytmické smršti. Duo se při hře dostává doslova do transu a svým drivem snadno strhne publikum do stavu euforie.

Důležitým zdrojem inspirace jsou přitom oběma hudebníkům dřevní africké kořeny afrokubánských stylů. Právě studium západoafrické polyrytmiky se stalo jednou z koncepcí titulu Duologue. Což ovšem pánům nebrání zalovit v novodobých tanečních žánrech a střihnout si například svéráznou, svrchovaně kvalitní cover-verzi hitu Michaela Jacksona.