ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23668 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezlob se, ale…Sabina Křováková má své minuty slávy nejspíš za sebou

2 jsk 6.6.2013

K tomu, abychom se domnívali, že vítězka letošní SuperStar Sabina Křováková má svých patnáct minut slávy pomalu za sebou, si stačí vzít k ruce trocha statistik. Z těch, kteří v SuperStar, vyhledávací soutěži konané u nás a na Slovensku, dlouhodobě uspěli, si jednoznačně vybavíme jen Anetu Langerovou, Petra Bendeho, Gábinu Gunčíkovou, Martina Haricha a možná Báru Zemanovou.

Vlasta Horváth, který vyhrál ve druhé řadě v roce 2005, ze scény po dvou sólových albech zmizel, Zbyněk Drda (vítěz z roku 2006) vyklidil pozice po debutovém albu, které bylo v podstatě neúspěšné, Martin Chodúr (2009) přepálil začátek a bůh ví, kde je mu konec, a Lukáš Adamec (2011) si jede na Slovensku bigbít, ale že by o sobě dával nějak zvlášť vědět, to tedy nikoli. Statistiky prostě vize zářných zítřků nedávají.

Sabina Křováková je přitom opravdu dobrá zpěvačka. Talentu má na rozdávání, charisma také, a když se naučí hezky mluvit a jasně vyjadřovat to, co by zrovna chtěla říct, teoreticky by uspět mohla.

Po nedělním vítězství v soutěži už možná chystá debutové album pro společnost EMI a měla by vědět, že je to její velká, leč v mainstreamu nejspíš poslední šance. Pokud vím, mnoho českých vydavatelů už delší dobu nemělo pocit, že by ze sestavy mladých zpěváků, kteří se letos dostali do finálových kol, mohl někdo dlouhodobě uspět. Důvodem je chmurná vize, která na přeplněné české hudební scéně před lidmi z talentových soutěží je, také nedobrá sledovanost, již letošní řada soutěže měla, a v neposlední řadě nedostatek dobrých hudebních manažerů, kteří by kariéře soutěžících uměli dlouhodobě prospět.

Křováková má přesto před sebou nejdůležitější pokus. Pokud nakonec album začne natáčet, bude setsakramentsky záležet na tom, jaké písničky nabídne a jak se stylově vybarví. Buď v sobě bude muset probudit autorský talent, což je ale nejspíš utopie (už jenom vzhledem k autorským nezkušenostem, které ve svém věku má), anebo jí budou muset producent a vydavatel sehnat dobrý tým, jenž jí složí pecky, které posluchače posadí na zadek. Takových je ale v Česku a na Slovensku tak málo, že nestačí pokrývat požadavky těch, kteří mainstream tvoří.

Pravda, Křováková se už ve studiu v minulosti sešla s Radimem Hladíkem, Zdeňkem Mazačem nebo lidmi z legendární teplické skupiny Aku-Aku. Potvrzuje to neoddiskutovatelný fakt, že pěvecký talent má (ostatně, na internetu je uváděna i jako Sabina „Jopli“ Křováková, a říkat si podle Janis Joplinové si nejspíš nezačala sama). Teď se ale rozhoduje o tom, jestli bude zpěvačkou na plný úvazek, anebo bude chodit zpívat na candrbály a do hospůdek po práci.

Už jenom tenhle úzký výběr znamená další důvod, proč bych na ni poslední peníze asi nevsadil.