ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5551 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezlob se, ale… Rozchod Support Lesbiens přinesl dobrou jakost

0 jsk 20.5.2013

Když se na konci loňského roku rozdvojila skupina Support Lesbiens (na snímku) tak, že od kytaristy Hynka Tomana odešel celý zbytek, vypadalo to všelijak. Tehdy bych si vsadil na to, že Portless, kteří vyrostli kolem zpěváka Kryštofa Michala jako nový hudební projekt, vrhnou všechny síly do práce a brzy se pochlubí materiálem, který bude mít ambice svou kvalitou nechat na bytí čtveřice v Support Lesbiens zapomenout. A také na to, že se Hynek Toman obklopí mladými muzikanty a v podstatě se tak postaví na startovní čáru, ze které vyrazí spíše pozvolna.

Neměl jsem tak docela pravdu, a je to dobře. Aktuální stav věcí tvrdí, že Portless sice vyrazili s neobvyklou razancí a získali například světově body reklamní škodováckou písničkou New Ride, která se opravdu povedla, nicméně ukazuje rovněž úspěšnou snahu Tomanových Support Lesbiens. Sešli se v nich totiž zkušení muzikanti, kteří svým prvním singlem i videoklipem Changes potvrdili, že každá zkušenost je k nezaplacení a hodí se nejvíce ve chvíli, kdy se láme chleba.

Jistě, v následujících týdnech se zřejmě budou nuceny obě sestavy vypořádat s existencí jména Support Lesbiens. Kryštof Michal z Portless totiž požaduje, aby je Hynek Toman přestal užívat a svou v podstatě skutečně novou kapelu pojmenoval jakkoli jinak. On se tomu bude přirozeně bránit, neboť je zřejmé, že pro začátek je právě název úspěšné kapely ten největší trumf, který v ruce má.

portlessV trumfování se budou zjevně obě kapely v dalších časech předbíhat. Portless (na snímku vlevo) měli povedený dubnový křest v pražském Lucerna Music Baru, přilákali na něj dostatek diváků, na nichž se jistě dá stavět fanouškovská základna, a potěšili je darem v podobě maxisinglu, který přikládali ke každé vstupence. V létě se vypraví na festivaly, a pokud bude jejich manažer šikovný (a zatím se jako takový jeví), objedou ty největší štace a získají pozornost nejenom příběhem svého vzniku, ale i písničkami. Ty se totiž s ohledem na zmíněný maxisingl jeví dobře.

Support Lesbiens nahráli dobrý singl, natočili k němu dobrý a vtipný videoklip a chystají se na předskakování americkým Bon Jovi v červnu na fotbalovém stadionu Slavie. Tam to bude náročné, neboť si lze těžko představit lepší místo, na kterém by nelibost vůči jejich konání mohli dát přítomní diváci najevo. Každopádně je to pro rozkolem „poraněnou“ kapelu velká reklama, vždyť koncert Bon Jovi bude pravděpodobně vyprodaný.

Po letní festivalové sezóně, do které se ale Support Lesbiens nijak zvlášť nehrnou, čeká obě party příprava alba. Jinými slovy „druhý krok“.

Ten první mají za sebou. Ukázal, jak jedna taková krize může přispět tomu, že se na malé české scéně zjeví místo jedné dobré kapely dvě, navíc hnané okolnostmi k maximální pracovitosti. Jistá rutina starých Support Lesbiens je minulostí. Teď se pracuje, skládá, aranžuje, točí klipy a vymýšlí, jak být co nejlepší. Vše je tedy v pořádku.

Portless – New Ride:

Support Lesbiens – Changes: