ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28065 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezlob se, ale… Karel Gott na festivalu je radost i starost

6 jsk 31.5.2013

V roce 2000 se v programu trutnovském Open Air Music Festivalu objevilo jméno Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu. Mezi diváky i hudebními publicisty to tehdy vyvolalo vášnivé diskuze, jejichž tématem bylo to, zda pořadatelé neporušili dosud daná pravidla rockových festivalů a nepozvali interpreta, který reprezentuje nemilovaný střední proud zábavy i hudby, zda jej náhodou nechtěli předhodit divákům jako snadnou oběť pro pobavení, či jestli to není laciný fígl, jak na akci upoutat pozornost, která se třeba začala vytrácet.

Mládkův koncert ale proběhl nad očekávání hladce a ohlas na něj byl pozitivní. Patnáct tisíc diváků pod pódiem si zpívalo hity, z nichž mnohé vznikly v době, kdy řada z nich nebyla na světě. Ukázalo se, že přítomnost zástupce středního zábavného proudu festivaly neprzní, naopak jim může přinést milé zpestření a interpretovi užitek v tom, že má možnost oslovit tisíce diváků, k nimž by jinak hledal cestu složitě.

Od té doby se na velkých festivalech začala objevovat jména, která by se na nich v k mainstreamu nepřátelsky naladěných devadesátých letech neobjevila. Na letních sešlostech se představili Hana Hegerová, Waldemar Matuška, Petr Rezek, Petr Spálený, Pavel Bobek i Lucie Bílá. Slavík ale chyběl. Byť Gott jistě nějaké podobné nabídky měl, neakceptoval je.

V roce 2013 se to změní. Karel Gott, dlouhodobě v podstatě nejpopulárnější zpěvák v České republice, vystoupí 4. července na Rock for People. Pět let si prý pořadatelé přáli, aby se tak stalo. V roce, kdy akce usiluje o novou přízeň těch, které loni zklamalo, že nevystoupili Faith No More a další (bez ohledu na to, že za tím byl negativní vliv počasí), se dočkali.

Zpětná vazba na sebe nenechala dlouho čekat. Příznivci festivalu se rozdělili na několik více či méně rozumných skupin a diskutují, všechna důležitá zpravodajská média přinesla informaci o Gottově účasti na čestném místě a zbytek tiše uvažuje o tom, zda je to dobrá volba.

V zásadě si myslím, že ano. Z vlastní zkušenosti vím, že úcta festivalových diváků k interpretům i práci pořadatelů je na Rock for People mimořádně velká. Za bezmála dvacet let, které je spojují, spolu zažili dobré i zlé, někdy i chvíle velmi krušné. Diváci jistě nemají důvod myslet si, že jim pořadatelé chtějí nabídnout něco, o čem by sami nebyli přesvědčeni. Kdyby si to mysleli, na akci by už dávno nejezdili.

4. července tedy proběhne ve Festival Parku v Hradci Králové příjemný koncert Karla Gotta, kterého publikum při vstupu na pódium přivítá úchvatným aplausem a po společenských úvodních grimasách drobné pochybnosti s ním začne zpívat všechny jeho písničky, protože je zná. Po každé z nich se bude dlouho tleskat, fanoušci budou na Gotta pokřikovat pouze v mezích slušnosti, a to hlavně proto, že na dlouhý čas třeba takovou možnost mít nebudou, a až se vrátí po festivalu domů, budou odpovídat na dorazy, které se nebudou týkat skupin Foals, Papa Roach nebo Billy Talent (při vší úctě k nim), ale Mistra.

Gott bude určitě přidávat, pokud mu to tedy festivalový čas dovolí. A v zákulisí pak bude patřičně dojat, byť je zvyklý na frenetické i originální projevy nadšení. Moc dobře si však ten den uvědomí, že jej s otevřenou náručí přijalo publikum, kterému by mohl s klidnou tváří dělat hodného dědečka.

Jeden negativní rys Gottovo plánované vystoupení na Rock for People ale přece jenom má. Nemyslím si, že jeho účast zásadně zvedne zájem nových festivalových diváků. Gottovo věrné publikum za ním k pětadvaceti tisícům mladých lidí v Hradci Králové na dávno rozehraný festival nevyrazí. A ti, kteří si z něho na místě sednou na zadek, budou na Rock for People kvůli jiným hvězdám.

Krok pořadatelů festivalu je tedy vlastně odvážný. Potlesk si ale zaslouží za to, že ho udělali. Mám skoro pocit, že letošní ročník Rock for People díky Gottově přítomnosti vejde do historie jako přinejmenším zajímavý.