ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13726 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sziget: Zahřáto, až předvařeno

0 Šárka Hellerová 7.8.2013

Festival Sziget má za sebou první dva zahřívací dny a díky tropickému počasí vstupují fanoušci do prvního řádného dne festivalu už trochu zavařeni. Ale magická atmosféra ostrova uprostřed Budapešti funguje dokonale již řadu let a dokazují to davy fanoušků proudící z celé Evropy.

Přestože nebylo těžké potkat fanoušky, kteří přicestovali ze vzdálených koutů Evropy už v sobotu, bylo v pondělí i přes velmi zaplněný prostor před hlavní stage při vzpomínkovém koncertě na Laszlo Bodiho (aka CIPŐ) přeci jen dnem, kdy se rozlehlý areál spíše zaplňoval, a navazovala se mezinárodní přátelství. To nultý den festivalu, prověřil připravenost pořadatelů podstatně více.

Přestože většina scén ještě nehrála, program probíhal na čtyřech z pěti hlavních podií. Dvě hlavní tentokrát zacílila na domácí hřiště a hlavně na jednodenní návštěvníky z Budapešti. Mohutný zpívající dav pod pódiem maďarské rockové hvězdy Quimby ukázal, že od pořadatelů to byla sázka na jistotu. Maďarská verze lepších Abraxas říznutá Pražským výběrem je evidentně hodně populární a i díky řadě hostů mělo vystoupení slušný spád a atmosféru.

To slavný folklórní soubor Muzsikás se musel spokojit s podstatně menším počtem návštěvníků. Přesto to byla oslava čtyřicátého výročí kapely místy dech beroucí a gratulovat a společně zahrát si na pódium přišlo velké množství různých hostů.

Někdy i nečekaných, protože američtí Woven Hand rozhodně svým ostrým bluesrockovým zvukem řadu starších návštěvníků překvapili. Z řady společných vystoupení však byla cítit nespoutaná radost z hudby a zpěvu.

Řada zahraničních návštěvníků čekala na velká jména světové scény, a tak se na spoustu zábavných atrakcí se stála fronta. Lákala nejen jedinečná vyhlídka na celý ostrov z obřího „ruského“ kola Sziget Eye či unikátní Luminárium, kde „Szigeťan“ si může prožít chvíle klidu a naladit se na jinou vlnu, a nebylo neobvyklé vidět páry, jež využily příležitost, kterou Sziget nabízí a vstoupily do svazku manželského. Pro každého něco a dohromady slušná porce i nehudební zábavy.

Jak zatočit s vedrem

Úterý bylo také prvním dnem, kdy na festivalu vystoupil zástupce z České republiky. Vítěz Youtube festu IAN se potýkal se špatným zvukem a velkým vedrem. Vystupovat v 16 hodin sice na velkém pódiu, ale v krytém stanu, se neukázalo jako velká výhra. Přesto se podařilo kapele do stanu přilákat několik stovek fanoušků a s nimi vytvořila nad očekávání příjemnou atmosféru.

Velký taneční mejdan se pak rozpoutal na setu Bingo Players v Party Aréně. Byla zaplněná do posledního místečka a desetitisíce fanoušků bylo na výsost spokojených, přestože tam bylo v jednu v noci větší vedro než přes den na poledním slunci. Tato taneční party, která trvala do rána, potvrdila, že Festival Sziget odstartoval a pojďme si ho užít.

První řádný den festivalu vystoupí Nick Cave & The Bad Seed, Alex Clare, Skunk Anansie, Everything Everything, Chase & Status live, Bat for Lashes a desítky dalších.

Nonstop týden plný zábavy se koná od 5. do 12. srpna v Budapešti.

Přemysl Štěpánek