ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25550 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Skin přemohla démony

0 Redakce 8.8.2013

Všudypřítomný prach se stal poznávacím znamením výborného prvního dne festivalu Sziget. Proti vedru pomáhaly tentokrát hlavně výborné koncerty, ve kterých dominovali výborní Skunk Anansie a Nick Cave & The Bad Seeds.

Hlavní pódium je středobodem každého festivalu, ale na Szigetu tomu u řady fanoušků není. Výběr je široký a nabídka téměř neomezená, takže často se to hlavní odehrávalo jinde, než možná plánovali pořadatelé. Hlavně to pocítili Die Ärtze, kteří hráli v podstatě jen pro své německé fanoušky.

To Skin se Skunk Anansie a Nick Cave a jeho parta byli jiná káva. A překvapivě Skin se svým živočišným projevem udržela na rozpáleném place větší publikum, než démonická parta The Bad Seeds s uhrančivým Nickem.

Ale popořadě. Hlavní Pop Rock Main stage otevřel už ve čtyři hodiny odpoledne britský zpěvák Alex Clare. Rozpálená země a čtyřicetistupňové vedro doprovázely spíše pomalejší tempo začátku koncertu. Alex Clare dal nahlédnout do své soulové duše. Ve druhé polovině začal přidávat beaty i rychlost a ukázal svou taneční stránku.

Alexe Clara na hlavní Pop Rock Main stage vystřídali Skunk Anansie. Skin zářila ve zlatém kostýmu a zcela si podmanila početný dav, který dorazil. A to doslova. Skin opět zopakovala svůj oblíbený kousek a několikrát chodila přímo po lidech nebo se nechala unášet na vlně crowdsurfingu. Koncert měl výborné tempo, které diktovaly mimo jiné i červené struny basáka.

Chase and Status hráli v kompletním složení v Party arena stanu, a to byla škoda. Bylo kolem dvacáté hodiny a venkovní teplota dosud neklesla pod třicet stupňů. Ve stanu bylo stupňů asi padesát a k tomu tak osmdesátiprocentní vlhkost. Stan pro desetitisíce lidí byl ale zcela zaplněn.

Chase and Status si status nejlepší taneční kapely opravdu zaslouží. Výborná show dokázala strhnout fanoušky i v tom skleníkovém pekle. Zahráli průřez kompletní diskografií a sázeli jeden hit za druhým, kterých mají podle reakcí publika opravdu hodně. Blind Faith zpíval sborově celý stan plný totálně zpocených těl.

První oficiální headliner festivalu Nick Cave & The Bad Seeds měl daleko příjemněji, než předchozí kapely, a jako by začínající noc probouzela démony v kapele. Hned druhá skladba na playlistu z aktuálního alba Push The Sky Away ukázala, že i The Bad Seeds umějí být temní téměř jak Grinderman. Nick byl sugestivní a neváhal sáhnout i po starších věcech, například z alba Murder Ballads. Výtečné zakončení prvního dne na hlavním pódiu.

Ale večer party rozhodně nekončila. Po temném Nicku Caveovi jsme se vydali na o poznání křehčí Bat for Lashes. Jeden z vrcholů noci vyvolal nadšení, které už nedokázal nikdo překonat.

Čtvrtek mají být největší horka a zároveň vystoupit Biffy Clyro, Regina Spektor, Ska-P, Dizee Rascal. Rozhodně to bude chtít dobré chlazení.

 

Přemysl Štěpánek

 

Na snímku Skunk Anansie