ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15647 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rock for People se zase vrátil k lesku

0 jsk 7.7.2013

V loňském roce měl festival Rock for People problém. Nepřízeň počasí způsobila, že nevystoupila hlavní hvězda Faith No More a spolu s ní některé další kapely. Přestože se akce dobrala závěrečné položky programu, pocit z ní byl rozpačitý. Ukázalo se, jak moc je pro letní hudební festival důležitá přízeň počasí.

Letos se do Festivalparku v Hradci Králové Rock for People vrátil. Skončil v sobotu 6. července nad ránem a vyhnuly se mu bouře i větrné smršti. Deště bylo poskromnu, teplo bylo tak akorát, a kdyby náhodou došlo k tomu, že počasí bude nemilosrdné, zastřešili pořadatelé jedno ze dvou hlavních pódií. Do stanu, který si zapůjčili v Anglii, se vešlo deset tisíc diváků. Další mohli pohodlně sedět na trávě mimo něj a na dění uvnitř hledět prostřednictvím velké obrazovky.

Kromě toho se pořadatelé při přípravě letošního ročníku Rock for People zaměřili na jeho bezpečnost a seznámili diváky s případnými variantami evakuace ještě dříve, než vůbec začal. Ne že by nebylo pravděpodobné, že zásady, které předestřeli, by nebyly v praxi porušeny. Faktem ale je, že jen pocit, že festival počítá i s variantami ochrany diváků a jejich majetku, měl na návštěvníky nesporně pozitivní dopad.

V programu letošního Rock for People sice chyběla velká hvězda typu Muse, přesto ho lze brát jako zajímavý. Thirty Seconds To Mars se navíc představili ve výtečné kondici, stejně jaké Foals, Queens Of The Stone Age, Klaxons, Papa Roach nebo Billy Talent. Ani jedna z uvedených kapel (snad vyjma té první) momentálně netvoří první ligu světového rocku (co do komerční úspěšnosti), takto pospolu však vytvořily zajímavý blok formací, které je dobré vidět rok co rok. Navíc není na místě podceňovat rostoucí světovou slávu Foals nebo návrat Queens Of The Stone Age.

Ke skvělým koncertním bodům zařaďme i Karla Gotta a jeho neopakovatelný set (s davu mu na pódium přilétly podprsenka i kalhotky). Jeho návštěva definitivně odhalila léta přítomnou toleranci, kterou jsou fanoušci na festivalu obdařeni. A Gott jim zato ukázal, jak skvělý zpěvák stále je, a připomněl, jak skvělé písničky v repertoáru má.

Poslední den byl výlučně český a slovenský. Panovala sice obava, zda jej festivaloví návštěvníci přijmou, nastala ale varianta číslo dvě. Někteří skutečně odjeli, nahradili je však ti, kteří si zakoupili vstupenku pouze na pátek. Viděli zato Kabát s big bandem, Kryštof, Pražský výběr, Tomáše Kluse, Anetu Langerovou, Horkýže slíže a další.

Podle sdělení pořadatelů přišlo na festival 30 tisíc diváků. Ti všichni se podepsali pod povedený ročník, který festivalu vrátil lesk. Pro pořadatele je to dobrá zpráva. Obávám se jen, že ovládnou-li některý příští ročník zase hromy a blesky, lesk akce vezme pro tu chvíli opět za své. Její skutečný význam pak stanoví čas.

Význam letošního ročníku lze ale v klidu stanovit již nyní. Rock for People se vrátil k lesku.

 

Na snímku Kabát.

Foto Jakub Deml