ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20663 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Szigetu vystoupili Blur

0 Redakce 11.8.2013

Ať doposud byli headlineři festivalu Sziget jakkoliv slavní a hvězdní, Blur všem ukázali, kdo je tady ten největší tahák. Britská rocková čtveřice sázela hity a doprovázel ji tančící a zpívající dav celého prostranství před hlavním pódiem.

Přitom začátek třetího festivalového dne (na Sziget festivalu začíná den na hlavních pódiích v 16 hodin a končí ráno s východem slunce) byl více než vlažný a areál se zaplňoval jen pomalu, jako by týdenní horka zcela vyčerpala všechny návštěvníky.

Britští rockeři Mystery Jets pod pódiem měli jen pár tisícovek lidí, kteří se schovávali do stínu, jež poskytuje rozlehlá konstrukce Pop – Rock Main stage. Velmi unavený rozjezd třetího dne.

I američtí !!! (vyslovujte: čik, čik, čik) měli těžkou pozici, ale během jejich produkce se začaly objevovat první mráčky, a to znamenalo obrat v celého podvečera. Veteráni elektronické scény, kteří přivedli na svět dance punk s prvky funky, předváděli produkci odkazující na devadesátá léta a dobu rawe parties s prvky aktuálního elektra. !!!, kteří jsou na turné k novému albu THR!!!ER, mají svébytnou nejen hudbu, ale i lídra. Celá show tentokrát stála na osobě excentrického lídra a zpěváka Nica Offera, jenž po pódiu dováděl v pestrých trenýrkách. Byl to mimochodem první zpěvák na této scéně, který se nedržel uniformy dlouhých kalhot, což působilo velmi uvolněně a sympaticky.

Po celou dobu koncertu výborně komunikoval s publikem a v závěrečné části setu se pustil hluboko mezi fanoušky a nebál se si to pořádně užít. Jako host kapely vystoupila i v Čechách dobře známá indie zpěvačka Emiliana Torrini.

Německý dancehall s prvky reggae, to jsou Seeed. Předváděli velkou show pro početné publikum a profesionální výkon. Ale daleko zajímavější německý projekt hrál v Party Areně. Jedna z největších tanečních hvězd pátečního dne, německé duo Bookashade Live.

Během výborně stavěného setu zazněly i starší hity, které daly vzpomenout na zlatá léta elektro scény někdy před osmi lety. Stan byl téměř zcela zaplněn a škoda, že producenti takového formátu neměli příležitost si zahrát v noci, která by jim mnohem více sedla.

No a pak už největší hvězdy festivalu Blur předvedli, na koho se na Sziget přijelo. Pánové od začátku hráli ty nejznámější písničky včetně There’s No Other Way či Girls & Boys, a když navíc oznámili, že se blíží bouřka, dosáhli i většina publika téměř extáze.

Damon Albarn, Graham Coxon, Alex James a Dave Rowntree to pořád umějí a skladby jako Country House fungují dokonale. Když spustili závěrečný hymnický Song 2, zpívalo nejen veškeré publikum na place, ale okolní stánky se musely bát o své stoly, které málem praskly pod tíhou zpívajících tanečníků.

Pak se šlo na Woodkida, kam se spousta lidí už nevešla, či na nějakou party. Tento večer byl zatím nejrozdováděnější z celého festivalu.

Celkovou hravost podporují i pořadatelé. Na každém kroku se můžete setkat s nějakou dekorací, performancí, koncertem nebo prostě jen s malou DJ stage. Jedna z velkých atrakcí se odehrává každý den v 19 hodin před hlavním pódiem. Pokaždé něco jiného – balonky, větrníky či barevná party. Na první pohled to vypadá jako totální nesmysl, ale pokud máte hravého ducha jako spousta dalších festivalových Szigeťanů, jeví se to jako skvělý nápad. Záleží prostě jen na vás, jakým způsobem si rozhodnete tenhle festival užít.

Přemysl Štěpánek

Na snímku z festivalu kapela Blur.

Tagy: ,