ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20770 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Szigetu vedro kulminovalo, program nikoliv

0 Redakce 10.8.2013

Biffy Clyro, headliner druhého dne Sziget festivalu, dostáli své pověsti skvělé koncertní kapely. Stejně tak skvělé koncerty předvedli Dizzie Rascal, Wax Tailor či Bad Religion. Přesto tento den byl spíše odpočinkový. Polovina festivalu, pokud počítáte i dva zahřívací dny, se vypařila jako poslední zbytky vody v čtyřicítkovém vedru. S tím se vypařil celofestivalovým návštěvníkům i nespoutaný entuziasmus. Každý začal vážit kroky a vzdálenosti se prodloužily. Hvězdy festivalu si ale stěžovat na nezájem rozhodně nemohly.

Nejvíce horko sužovalo koncert Reginy Spektor, kdy se před pódium trousili diváci ze stínu, kterého je na Szigetu díky množství stromů dost, jen velmi pomalu. To druhý v pořadí na hlavní Pop and Rock Stage, britský rapper Dizzie Rascal, kterému sekundovali ještě dva parťáci, už měl plochu pod pódiem zaplněnou zcela. Celý koncert osciloval mezi hip hopem, r’n’b, dancehallem a popem. Nadupané pasáže s hutnými beaty a ostrou rytmikou bohužel až moc často střídaly přeslazené r’n’b a popové pasáže. V publiku ale zřetelně převažovaly mladší ročníky, takže úspěch byl zaručen.

Francouzká kapela Wax Tailor, hrající trip hop, začínala svůj koncert o hodinu a půl později. Důvodem k tomu byl na poslední chvíli zrušený koncert Michaela Kiwanuky. Tento anglický objev roku 2012 (Mercury Prize) jsme zatím neměli u nás šanci vidět, a tak zklamání bylo veliké. Na druhou stranu Wax Tailor nastoupili ve skvělé náladě a roztančili A38 během chvíle.

Oproti předchozímu dni se zvuk zlepšil, a tak si posluchači mohli vychutnat každý nástroj, který si do svého projektu pozval DJ Jean-Christoph Le Saoût. Když kvůli technickým problémům nefungoval DJovi mix, rozjeli jeho kolegové výborný jam, který všem nepřesvědčeným dokázal, že nejsou jen do počtu. Celková ambientní a taneční nálada podpořená stop motion projekcí, odpovídá slavnému labelu Ninja Tunes, kam by se Wax Tailor mohl směle zařadit.

„Až na dřeň“, tak by se dal popsat koncert skotské post hardcore skupiny Biffy Clyro, která uzavírala hlavní stage. Pop metal je asi nejlepší vyjádření pro střídání tvrdých částí s lyrickými, u Biffy Clyro tak typické. Koncertu nechybělo nic, možná jen citelnější oddělení zvuku nástrojů, ale vzhledem k náladě kapely, která dávala maximum a vizuálním efektům, kdy nechyběly ani ohně, létající konfety a perfektní projekce, to vůbec nevadilo. Když zazněl hit Many of horror, šel již celý dav kapele na ruku a Biffy Clyro ukázali, proč patří k jedné z nejlepších live kapel současnosti.

Zbytek večera nepřinesl již žádné výraznější koncerty, tak se fanoušci mohli věnovat objevování nových zážitků, jaké třeba nabízí akrobaté v Cirque du Sziget. Zjistili také, že slovenský bluesový kytarista Jeguš Oravec ovládá svoji kytaru opravdu bravurně nebo šli nabrat nové síly do chilloutového koutku v Chill Garden.

Přemysl Štěpánek

Na snímku Biffy Clyro.