ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27369 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Colours of Ostrava dominovali i The xx

0 jsk 21.7.2013

Třetí den hudebního festivalu Colours of Ostrava se mohl pochlubit počtem třicet tisíc návštěvníků. Jeho vrcholem bylo jednoznačně půlnoční vystoupení britských The xx. Za prožitek však stáli také švédští The Knife, Tiken Jah Fakoly z Pobřeží slonoviny nebo izraelští Balkan Beat Box, kteří úplně na závěr dne rozradostnili návštěvníky festivalu mixem mnoha stylů, z nichž třeba balkánská dechovka nebo vlivy arabské hudby či hip-hopu byly náramně chytře vpletené do dalších stylů, s nimiž formace přišla.

V sobotu v noci se na Colours of Ostrava vůbec dost tančilo. Tiken Jah Fakoly, král afrického reggae, rozhoupal na pódiu nejprve sebe a posléze snadno též publikum. Pravda, v jeho stylu aby nějaké zpestření člověk pohledal, reggae ale má svá pravidla, a tak je umělec z Pobřeží slonoviny posílený zručnou kapelou a dvěma vokalistkami dodržoval s noblesou a pokorou.

Tři africké zpěvačky stály v čele projektu Acoustic Africa, a společně s doprovodnou kapelou zásobily publikum strhující taneční hudbou s prvky folklóru území, která málokdo z diváků znal jinak než zprostředkovaně.

Pozoruhodní byli švédští The Knife. Divoký úvod, kdy energický mluvčí v bizarním oblečení rozproudil náladu v publiku, vystřídala elektronická hudba, která je originální zejména svými zvuky a éterickými zpěvy. Od první chvíle byli na pódiu tanečníci a zpěváci, kteří zprvu sice předstírali, že zvuky vyluzují na zvláštní nástroje oni, později se ale ukázalo, že jejich posláním je především tančit, což dělali s velkým nasazením.

The xx byli mimořádně výteční. Po půlnoci rozprostřeli v Dolních Vítkovicích směs mnoha vlivů, které dominovala elektronická hudba, velmi šikovně zaranžovaná, a živé kytarové i baskytarové pasáže plus zpěvy. Jak Roma Madley Croft, tak Oliver Sim jsou nadto úžasní zpěváci, takže když se dovednosti a zvuky spojily, vznikla hypnotická masa, která evokovala mnoho pocitů, včetně zlatých časů britpopu.

Wanastowi Vjecy mají písničky, které se staly evergreeny, což se potvrdilo při jejich vystoupení na Colours, když je náročné publikum bezezbytku přijalo a ještě doprovázelo nadšeným zpěvem. Zrní mají naopak budoucnost před sebou, jejich ostravský koncert to v mnoha ohledech naznačil, a to včetně pozornosti publika či jeho znalosti tvorby kapely.

Colours of Ostraava je povedený festival. Evidentně jej navštěvují milovníci a znalci hudby, pro které není ani trochu zajímavé se na akci například opít. Proto je možné chodit v noci areálem bez obav z toho, že do vás opilec vrazí, či vás při své nepozornosti srazí k zemi.