ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28553 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

PRVNÍ DOJEM: Jarka Nohavicu v Praze doprovodili filharmonici a Kusmierski

0 jsk 24.10.2013

Písničkář Jarek Nohavica je jeden z mála českých umělců, který si mohl dovolit připravit koncert do pražské O2 Areny a radovat se z toho, že je vyprodaný, již mnoho dnů před realizací. On navíc naplánoval koncerty dva. Ve středu večer s Janáčkovou filharmonií Ostrava vedenou Markem Ivanovičem, ve čtvrtek pak v doprovodu svého polského kamaráda, akordeonisty Roberta Kusmierského. Ten jej nicméně doprovodil v několika písničkách i při prvním vystoupení.

Jediné, co mohlo Nohavicovi po koncertě pro osm tisíc diváků kalit radost, byl fakt, že Viktoria Plzeň prohrála v Lize mistrů v Mnichově s Bayernem 0:5. Během koncertu ji totiž do bavorské metropole pozdravil a popřál dobrý výsledek.

Jinak se ale večer odehrával v jeho pevné režii, přičemž velmi dobře fungovalo spojení s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Aranže jeho skladeb, za nimiž stál Ivanovič, respektovaly náladu i poetiku původních podob, filharmonici jim nezkoušeli dávat nový rozměr, spíše dokreslovali bardův zpěv. Když už se v některých písničkách rozehráli k tažnému orchestrálnímu výkonu, Nohavica se v tom neztratil.

Důsledně procházel svůj repertoár, o písničkách vyprávěl, zasazoval je do doby i souvislostí, vtipkoval, děkoval publiku za přízeň a jako bonus přidal poprvé v životě před diváky úvod z opery W. A. Mozarta Potrestaný prostopášník anebo Don Giovanni. Byl to ostatně on, kdo přebásnil do češtiny původní libreto. Za tento kousek sklidil aplaus, stejně jako za všechny další písničky, které do programu zařadil.

Koncert trval více než dvě hodiny. Po trochu rozpačitém úvodu pozbyl postupně Nohavica trému a dovedl program do stavu, kdy s ním zpívali téměř všichni diváci v hale a večera si pospolu užívali tak, jak si slíbili na začátku.