ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11398 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rok 2012 v herním průmyslu

0 Honza Švelch 7.1.2013

Minulý rok zasadil ránu tradičním herním vydavatelům. Malé vývojářské týmy hned v únoru objevily nový zdroj financování: crowdfundingové služby Kickstarter nebo Indiegogo. Očekávané vyústění trilogie Mass Effect fanoušky naštvalo natolik, že si vydupali poupravený konec.

Ani ostatní pokračování zajetých titulů příliš nebodovala – tradiční blockbuster Call of Duty, který každý rok překonává rekordy, tentokrát skončil za svým předchůdcem z roku 2011. Na konci roku zbankrotovala společnost THQ (např. Darksiders, Saints Row) a EA vypadlo ze seznamu NASDAQ-100 pro sto největších obchodovatelných nefinančních společností. Americká videoherní ocenění (VGA) za rok 2012 ovládla epizodická adventura The Walking Dead podle stejnojmenného komiksu a seriálu.

Crowdfundingová horečka

Veterán Tim Schafer (Psychonauts, Grim Fandango) v únoru požádal fanoušky starých klikacích adventur o 400 tisíc dolarů na vývoj nové hry. O měsíc později už měl téměř 3,5 milionu. Ostatní vývojáři si všimli jeho úspěchu a začali organizovat své vlastní kampaně na Kickstarteru. Největší odezvy dosáhli prověření designéři, kteří si své jméno vybudovali tradiční cestou u velkých vydavatelství. Brian Fargo tak vybral finance na pokračování Wastelandu, předchůdce post-apokalyptické série Fallout. Chris Avellone (Planescape: Torment, Alpha Protocol) uspěl s návrhem izometrického RPG v duchu Baldur’s Gate.

Kickstarter ale přilákal i spoustu podezřelých projektů. Zkušená Brenda Romero (Wizardry 8) ztroskotala s vágní kampaní na retro RPG, kterou musela předčasně zastavit. Provozovatelé služby museli fanouškům připomínat, že Kickstarter není obchod, ale spíš nejistá investice do zajímavých nápadů. Mnoho nadšených studií si také nastavilo nereálné termíny a nestačilo hry včas dodat. V roce 2012 tak z crowdfundingu vzešla pouze jedna výrazná hra: FTL: Faster Than Light, která se však probojovala do našeho seznamu her roku.

Umělecký záměr versus fanoušci

O nepovedeném konci Mass Effectu 3 jsme již psali během roku. Přestože se BioWare bránili změně a zaštitovali se uměleckou svobodou, tlaku fanoušků nakonec podlehli. Na konci června vydali bezplatné kompromisní DLC Extended Cut, které původní tři konce rozšiřuje a přidává jeden nový. Firmu navíc opustili dva zakládající členové a šéfové, legendární doktoři Ray Muzyka a Greg Zeschuk. BioWare v současnosti připravují nové díly Dragon Age a Mass Effectu. Exkurze do světa MMORPG v podobě Star Wars: The Old Republic se nepovedla, hra musela kvůli nízkému počtu předplatitelů přejít v listopadu na bezplatný model.

Nové konzole: PS Vita, Wii U, Ouya

Současná generace konzolí se ještě drží, rok 2012 i tak přinesl zajímavý herní hardware. PlayStation Vita je po technické stránce nejdokonalejším přenosným hracím přístrojem. Má dva analogové joysticky, dotykovou obrazovku i zadní kryt, gyroskop a dostatečný výkon, výrazně ho ale brzdí nedostatek kvalitních her. V současnosti se prodává hůře než jeho sedm let starý předchůdce PSP. Vlastníci PS VITA se letos mohou těšit na japonské kooperativní akční RPG Soul Sacrifice a skákačku Tearaway od tvůrců LittleBigPlanet.

Androidová konzole OUYA zatím ještě nevyšla, zaujala už ale spousty hráčů, kteří na její vývoj prostřednictvím Kickstarteru přispěli 8,5 milionů dolarů. OUYA má být levnější a otevřenější protiváhou PlayStationu a Xboxu. Obejde se bez drahých licencovaných vývojářských nástrojů, možnost vyrábět hry tak dostanou i menší začínající studia. OUYA se začne prodávat od dubna 2013.

Nová domácí konzole od Nintenda se sice oficiálně počítá již do osmé generace, výkonnostně však spadá do té aktuální sedmé. Opravdovou novinkou je tak pouze ovladač, který v sobě spojuje klasické analogové joysticky s velkou dotykovou obrazovkou. Wii U tak podobně jako přenosné DS a 3DS vyžaduje schizofrenní přelétání mezi dvěma zobrazovacími plochami. Ovladač na druhou stranu poskytuje více možností pro lokální multiplayer.

Zatčeni na Lemnosu

Dva vývojáři z české firmy Bohemia Interactive byli v září zatčeni na ostrově Lemnos. Řecko je obvinilo z focení vojenských objektů, jejichž upravená verze bude součástí připravované válečné simulace ArmA 3. Tamější úřady už si na hru stěžovaly dříve kvůli potenciálnímu ohrožení národní bezpečnosti, na celostátní úrovni bylo ale toto nebezpečí vyvráceno. Ivan Pezlar a Martin Buchta ve vězení čekají na soud už více než sto dní.

Nástup malých, úpadek velkých

Malé hry jako Journey, The Walking Dead nebo Hotline Miami letos zastínily větší a mnohem dražší tituly. Nákladný propadák Kingdoms of Amalur: Reckoning, o kterém jsme psali v březnu, zapříčinil krach společnosti 38 Studios a způsobil ztrátu americkému státu Rhode Island v řádu desítek milionů dolarů. THQ zas ztroskotalo na kreslící podložce uDraw, na skladě mu zůstalo přes milion prakticky neprodejných kopií. Vedení se snažilo situaci vylepšit nabídkou výhodného balíčku her ve spolupráci s Humble Bundle – zákazníci si mohli vybrat, kolik zaplatí, některé tituly však vyžadovaly přehodit průměrnou částku. I přesto THQ zkrachovalo. Našlo však potenciálního nového majitele, vývoj ohlášených her by proto neměl být ohrožen.

Black Ops 2 jsme v naší recenzi chválili za inovace, hra však zaostala za prodeji minulého dílu Call of Duty: Modern Warfare 3. EA vloni začalo dobře, brzy však začalo ztrácet. Zájem o Star Wars: The Old Republic rychle opadl, slabá podzimní střílečka Medal of Honor: Warfighter vše pouze zhoršila. Velké investice do her pro sociální sítě a do elektronické distribuční platformy Origin se zatím ještě nevrátily. Kvůli slabým výsledkům EA na konci roku vypadlo ze seznamu NASDAQ-100.

Rok 2013

Nový rok se rozjede velmi rychle, do konce března by měly vyjít hity jako Bioshock: Infinite, Dead Space 3, reboot série Tomb Raider nebo roztomilá adventura The Cave od legendy žánru Rona Gilberta. Z opravdu nových her bychom se pak měli dočkat post-apokalyptického dobrodružství The Last of Us, interaktivního filmového zážitku Beyond: Two Souls nebo strategie od Petera Molyneuxeho. Příznivci zajetých sérií se určitě těší na GTA V. Přejeme vám šťastný herní rok 2013.