ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29317 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rocksmith 2014: Didaktická hra na kytaru

0 Honza Švelch 5.11.2013

Rytmické párty hry jako Guitar Hero nebo Rock Band pomalu upadají do zapomnění a pokud nechcete tančit před televizí u Dance Central a Just Dance, zbývá vám už jenom jedna možnost – Rocksmith. Zneužívá nová verze 2014 své téměř monopolní postavení, nebo vylepšuje nadějnou hru z roku 2011?

První díl Rocksmith se do Evropy a Česka dostal s ročním zpožděním, hned však zaujal svým svědomitým přístupem ke hře na kytaru (viz naše recenze). Ačkoliv postrádal pouťovou estetiku svých kolegů, dokázal i tak zabavit. Jeho největší devizou byla a stále je možnost zapojit jakoukoli skutečnou kytaru do počítače nebo konzole a začít se učit písničky, techniky nebo stupnice. Model pro rok 2014 se drží stejné struktury, ale opravuje chyby a designové nedostatky svého předchůdce.

Největším problémem původního Rocksmith bylo jeho chaotické uživatelské rozhraní. Menu se nepochopitelně větvila a každý přechod z jedné sekce do druhé provázely dlouhé pauzy na nahrávání a ukládání. Rocksmith 2014 systém nabídek zjednodušil a zrychlil i pohyb mezi jednotlivými herními módy. Rozhraní působí elegantně a vážně, ústřední roli hrají kytary a komba – jde o to naučit se na nástroj, ne se tvářit jako superstar s plastovou atrapou.

Výukový systém funguje stále stejně. Hra detekuje každý zahraný tón a podle vaší krátkodobé (jednotlivé pasáže) i dlouhodobé formy (celý setlist) určuje obtížnost a věrnost kytarové linky. Začátečníkům tak riff zjednoduší na pár brnknutí, po opakovaném správném odehrání se fráze ztíží a časem se blíží k originálu. Rocksmith rozezná slidování, legata, flažolety a mnoho dalších nuancí. Bohužel opět mu záleží na tom, jestli hrajete to, co máte, a ne, jestli jste potichu, když hrát nemáte. V rytmicky složitějších pasážích se proto vyplácí rychle šmidlat, protože vás za to hra nijak nepenalizuje.

Rocksmith 2014 počítá s hráčovou vlastní motivací a pílí. Postrádá jakoukoliv kampaň. Systém zkušeností a úrovní z minulého dílu nahradil systém doporučení, který v sobě spojuje tutoriál i představení všech možností hry. Za plnění doporučení pak dostáváte kosmetické doplňky na komba, hmatníky, ale občas i novou píseň.

Původní Rocksmith se pokoušel hráče rozptýlit od drilu minihrami stylizovanými do herních automatů z 80. let. Těmto malým hříčkám ale chybělo kouzlo, po několika opakováních vás omrzely. Verze 2014 tyto minihry resuscituje a přidává k nim systém úrovní, který je až nebezpečně návykový. Za dosažení vedlejších herních úkolů se vám totiž zvyšuje násobek, jímž se počítá skóre. Smysl má tak hrát pořád. Minihry jako Ducks Redux (střílení kačenek podle správného pražce), String Skip Saloon (přeskakování mezi strunami) nebo Hurtlin’ Hurdles (tremolo běh přes překážky) vás zabaví a zároveň vylepší určitý aspekt hry na kytaru.

Výběr písní je pestrý, oproti prvnímu dílu se do něj probojovalo více metalu Slayer, Iron Maiden nebo Avenged Sevenfold. Nechybí ani obligátní Nirvana. Na své si přijdou fanoušci indie (např. The Shins, Jack White, Magic Wands) i staromilci (Bob Dylan, Rolling Stones, The Kinks). Můžete se zaměřit na akordové písně (Losing My Religion od R.E.M.) nebo sóla (Joe Satriani).

Jedinou opravdovou novinkou je takzvaný Session Mode, díky němuž můžete jamovat s virtuální kapelou. Můžete si zvolit čtyři doprovodné nástroje, stupnici, tempo a začít improvizovat. Spontaneita skutečného jamu tu sice chybí, ale i tak vás Session Mode zabaví.

Rocksmith 2014 nic zásadně nemění, jen vylepšuje to, co už fungovalo, a opravuje některé designové chyby. Ubisoft se svým kytarovým trenažérem stále míří na začátečníky, kteří si hru užijí nejvíce a kterým také nejdéle vydrží. Veteráni se však tentokrát mohou zaměřit na povedené minihry nebo na složitější kousky ze soundtracku.

ROCKSMITH 2014
Výrobce: Ubisoft
Vydavatel: Ubisoft/Playman
Platforma: PS3 (testovaná), PC, Xbox 360,
Jazyk: anglicky
8,5/10
Honza Švelch