ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12020 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Grand Theft Auto V: Gangsterův sen

0 Honza Švelch 25.9.2013

Nový díl proslulé herní série je ještě násilnější a rozlehlejší než jeho předchůdci: budete mučit, vraždit, loupit, řídit ponorku i paraglidovat. Tohle je zábava pro tvrďáky.

Bratři Dan a Sam Houserové udělali z Grand Theft Auto obří hit, který láme rekordy napříč všemi odvětvími zábavního průmyslu. Žádná jiná hra, film nebo hudební album nedokázaly vydělat miliardu dolarů rychleji než GTA V. Přitom vývojáři z Rockstaru se víceméně drží stejného designového modelu již od roku 2001, kdy vyšel první moderní díl série – Grand Theft Auto III.

I pětka kombinuje otevřený svět, v němž můžete krást auta, hrát golf nebo obchodovat na burze, s pevně danou příběhovou linií ze světa organizovaného zločinu. Největší novinkou je, že již neovládáte pouze jednoho hrdinu, ale hned nesvatou trojici zlodějů a vrahů. Michael je bankovní lupič v penzi s přebytkem volného času, rozmazlenými dětmi a nevěrnou manželkou. Franklin se snaží rozjet svou gangsterskou kariéru a vypadnout z černošského ghetta. Trevor vaří v poušti drogy a vybíjí si svou bezbřehou agresivitu na všem, co se hýbe. Všichni jsou to mizerové, kteří v první řadě myslí na sebe a svou peněženku, hned potom na chlast a děvky. Přes všechny hříchy, které v jejich kůži spácháte, si k nim ale vytvoříte blízký vztah. Tedy pokud se neštítíte krve a sprostých slov.

Klasické přestřelky a honičky často zpestřuje zapojení všech tří protagonistů, mezi nimiž si můžete přepínat, a takticky tak využívat jejich rozestavení i jejich speciální schopnosti. Přepínání mnohdy bývá dopředu naskriptované a vynucené vývojáři, i tak ale působí svěže a reaguje na situace, ve kterých se vaši hrdinové právě ocitli. Největší svobodu jako hráči dostáváte při velkých loupežích, kdy si můžete zvolit jeden ze dvou přístupů (tichý nebo přímočarý) a svůj tým. Každému přístupu odpovídají specifické přípravné mise, ve kterých si musíte obstarat potřebné vybavení.

Největším tahákem GTA V je ale jeho obrovský svět: město Los Santos, inspirované Los Angeles, a přilehlé okolí, v němž najdete poušť, horské průsmyky i zelenající se lesy. Rozmanité prostředí hry připomíná vysněnou turistickou destinaci, ve které můžete plachtit po moři, běhat po pláži, projíždět se na horských kolech nebo se potápět. Úžasnou atmosféru dotváří efekty počasí a denní doby, díky nimž můžete sledovat krásné úsvity a západy slunce, ale i brodit se mlhou v ranní dopravní zácpě.

Vedle GTA V připomíná většina ostatních her miniatury, které vám vydrží na jeden večer. I přes svou rozlehlost a cit pro detail má novinka od Rockstaru několik slabin. Příběh se rozjíždí až příliš pozvolně a bezstarostně. Franklin oproti svým dvěma kolegům postrádá osobitost a působí tuctově jako každý druhý gangster z počítačové hry. Přes obrovské množství vedlejších aktivit nemůžete například prodávat auta, vaše vlastní se zas kvůli bugům ztrácejí z garáží. Ženské postavy postrádají hloubku, buď kňourají, nadávají, nebo se svlékají za peníze – celkově jsou hráči na obtíž.

GTA V ztělesňuje vše, co skalní hráči milují a kritici počítačových her nenávidějí. Nejméně na týden vám odsaje všechen volný čas a zredukuje váš sociální kontakt na minimum. Vzývá násilí a zločin jako cestu k úspěchu a vyžívá se v urážkách a brutalitě.

Celou hru nejlépe vystihuje Trevor, nejextrémnější z trojice vašich hrdinů. Je to psychopat na krvelačném speedu, kterého byste nechtěli v noci potkat na ulici. Na druhou stranu je to sympaťák – rebel s pokrouceným žebříčkem hodnot, který si užívá svobody, do všeho se žene po hlavě a nehledí na důsledky. GTA V můžete odsuzovat za glorifikaci násilí, nebo se u něj skvěle bavit. Záleží jen na vás.

GRAND THEFT AUTO V
Výrobce: Rockstar North
Vydavatel: Rockstar Games/Cenega
Platforma: PS3 (testovaná), Xbox 360
Jazyk: anglicky
9,2/10
Honza Švelch