ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8851 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Defiance: MMO s ambicemi

1 Honza Švelch 10.5.2013

MMO her stále přibývá a i otrlí fanoušci už jich začínají mít plné zuby. I proto je třeba přinést do tohoto žánru trochu inovace. A přesně o to se vývojáři z Trion Worlds pokoušejí, a celkem úspěšně.

Defiance se odehrává v post-apokalyptické části amerického kontinentu. Lidem se konečně potvrdila domněnka, že na světě nejsou sami. Přílet mimozemských ras ale bohužel doprovázelo přetvoření terénu planety Země na nehostinnou pustinu, což byla v podstatě příprava na mimozemskou kolonizaci, při které se vetřelci hromadně stěhovali pryč ze svých rodných planet ve vesmírných korábech, lidmi nazvaných podle bible „archy“. Některé tyto archy ale ztroskotaly a stále sem tam ještě spadnou. Na Zemi se vytvořila nová skupina lidí, kteří hledají zřícené archy a vykrádají z nich vše, co může mít nějakou cenu. Jedním z těchto „lovců“ jste i vy.

Defiance je akční střílečka z pohledu třetí osoby doplněná RPG prvky, jako je získávání úrovní, talentový strom nebo vylepšování zbraní. Zvláštností Defiance jsou dvě dimenze, na kterých získáváte nějakou formu zkušeností – kromě typického levelování dostáváte za plnění nahodilých událostí a achievementů také „ego power“. EGO je jakýsi zvláštní čip (připomínající PIPBoy z Falloutu), kterým disponujete a který vám umožňuje získávat jinak nereálné schopnosti z talentového stromu a odemykat další herní obsah jako dungeony nebo PvP mapy. Vámi odemknuté schopnosti jsou to jediné, co determinuje vaše „povolání“. Klasický MMO výběr na začátku hry neexistuje.

http://youtu.be/5tkGml5V5Ys

Post-apokalyptický svět je plný divoké přírody a rozpadlých ruin, a také přerostlých brouků, mutantů a jiné havěti. Bohužel Defiance postrádá tu hutnou atmosféru a naléhavost světa na pokraji zhroucení civilizace. Po poměrně rozsáhlém kontinentu se již od počátku hry můžete přepravovat rozmanitými vozidly, a tak není cestování taková nuda, nicméně se prakticky nikdy nezastavíte, abyste obdivovali krajinu, nebo co z ní zbylo.

Hlavní příběhová linie je docela přímočará a dlouhá, na pár hodin hraní určitě vystačí a nudit se u ní nebudete. Defiance obsahuje množství vedlejších úkolů, které jsou ale dost stereotypní a nabízejí prakticky totožnou odměnu. Naštěstí je ve hře velké množství náhodných událostí, díky kterým získává hráč pocit, že svět Defiance žije. Jedete si po silnici za nějakým úkolem a najednou vidíte zátaras banditů nebo útok pekelných brouků na osamělou usedlost, a je jen na vás, jestli se rozhodnete jít na pomoc, nebo pokračovat ve své cestě.

Speciální událostí je pak Arkfall, pád archy, ke kterému se sjedou všichni Arkhunteři z okolí. Jedná se vlastně o takové monumentální world-bosse, za jejichž zabití dostanou všichni zúčastnění odměnu. Důležité je, že Arkfallů je hodně a že vůbec nevadí, když se na nich sejde 50 nebo i víc hráčů naráz. Defiance nabízí i instance, které můžete procházet s partou lidí. Na jejich konci je klasicky boss a vás čeká nějaká ta odměna. Bosse nestačí jen tupě zastřelit, abyste byli schopni je porazit, musíte objevit nějaký mechanismus. Defiance také obsahuje několik PvP map, na nichž však není pranic originálního, stejný systém najdete v každé dnešní střílečce.

Tak se dostáváme k největší zvláštnosti a také nedostatku Defiance – end game obsahu. Žádný totiž není. Vývojáři dostali hezký nápad spojit počítačovou MMO hru se stejnojmenným seriálem, vysílaným na kanálu SyFy, a po odvysílání každé nové epizody do hry přidají pár vedlejších úkolů nebo událostí, které více nebo méně souvisí s dějem seriálu. A s každou další sérií chtějí rozšířit hru o datadisk, takže by vlastně hlavní úkol neměl nikdy končit. To je všechno moc fajn, jenže mezitím jako hráč můžete pouze farmit, farmit a farmit, dělat achievementy a sbírat zbraně, kterých je sice opravdu hodně, ale časem se to promění spíš v překážku než ve výhodu.

Defiance je ve spoustě směrů originální MMO střílečka, která vás na nějakou dobu zabaví. Nepovažuji to za příliš velký problém, protože hráč neplatí měsíční poplatky a kvalitou i obsahem Defiance předčí mnohé tituly pro jednoho hráče se stejnou počáteční investicí. Pokud ovšem hledáte MMO, které by vám nahradilo třeba každodenní hraní World of Warcraft, pak budete muset pátrat jinde.

DEFIANCE
Výrobce: Trion Worlds
Vydavatel: Trion Worlds/CENEGA
Platforma: PC (testovaná), PS3, Xbox 360
Jazyk: anglicky
7,1/10
Pavel Charbuský