ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27263 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Batman: Arkham Origins – Obyčejný den temného rytíře

0 Honza Švelch 29.10.2013

Hrdina v netopýřím kostýmu opět musí chránit bezbranné spoluobčany. Je třetí díl série z Arkhamu zábava nebo dřina?

Vývojáři z Rocksteady v roce 2009 oslnili herní svět svou adaptací Batmana. Jejich Arkham Asylum obsahovalo všechny zásadní složky z komiksu – bitky, detektivní vyšetřování, přístroje ve tvaru netopýra i ikonického padoucha Jokera. O dva roky později se hráči přesunuli ze sanatoria na ostrově do vězeňské části města v dílu Arkham City. Ačkoliv příběh ztratil část své kompaktnosti a originality, na oplátku přibyly vedlejší epizody a otevřenější herní svět. Již zavedené série se teď chopil nový tým Warner Bros. Games Montréal, který přináší příběh z Batmanových začátků.

Žánrově se Arkham Origins drží svých předchůdců. Akční souboje založené na správně načasovaném blokování nepřátelských úderů se dočkaly několika kosmetických vylepšení – průběh rvaček ovlivňují především nové elektrické rukavice, které Batmanovi na omezenou dobu dávají obrovskou převahu. Stealth pasáže byly naproti tomu inovovány minimálně a stále spočívají v izolování jednotlivých padouchů a jejich nenápadné eliminaci. Detektivní minihry nyní umožňují rekonstruovat průběh události a pohybovat se po časové ose sem a tam, v důsledku jde ale o stejně lineární hádanky jako dříve.

Základní linie hry osciluje mezi objasňováním Batmanových motivací a běžnou superhrdinskou rutinou. Zpočátku vše vypadá nudně a bezvýznamně, Batman jde zastavit útěk z vězení. Jeho strůjce Black Mask ale již vyhlásil lov na netopýra a povolal osm nebezpečných padouchů. Ten, kdo zabije Batmana, získá 50 milionů dolarů. Nelineární potenciál hry ale vývojáři nevyužili – někteří ze žoldáků jsou součástí lineární dějové linky, ostatní se mihnou v repetitivních vedlejších misích. Nakonec se objeví i Joker, který již dostal spoustu prostoru v předchozích dvou dílech. Vývojáři vsadili na jistotu.

Ansámbl Arkham Origins působí velmi rozpačitě. Většina velkých jmen se již objevila v předchozích dílech (Penguin, Joker nebo Killer Croc), nově příchozí s výjimkou jednookého padoucha Deathstrokea patří do řad béčkových komparzistů (Copperhead, Electrocutioner, Firefly, Shiva). Samotnou kapitolou je Bane, snad nejnudnější záporňák všech dob, se kterým se navíc musíte ve hře utkat dvakrát v téměř identickém souboji.

Z obehraných komiksových klišé o maskovaném mstiteli vyčnívá vztah mladého Bruce Waynea a jeho sluhy Alfreda, který mu během hry pomáhá jako operátor a je zároveň jeho jediným přítelem, rodinou i fanouškem. Zpočátku Alfred usiluje o bezpečí svého pána a rozmlouvá mu jeho riskantní operace, s postupem času si však uvědomuje význam Bruceových činů pro město. Mladému Batmanovi sice chybí rozvaha a klid, přikázání „nezabiješ“ se ale snaží dodržovat za každou cenu i ve vzteku. Vyústění hry je předvídatelné, nic jiného se však ani od prequelu očekávat nedá.

Pocit, že Origins jsou pouhé rozšíření předchozího City, vyvrací mód pro více hráčů, který vytvořilo studio Splash Damage (např. Brink). Multiplayer sice obsahuje jen jednu herní variantu, ta se však vymyká klasickým deathmatchům. V takzvaném Invisible Predator Online totiž proti sobě stojí tři týmy: za superhrdiny se účastní Batman a Robin, dva gangsterské týmy po třech se pak skládají z obyčejných kumpánů Banea a Jokera. Každá strana má svoje speciální vlastnosti, hra za hrdiny se naprosto odlišuje herním stylem i cíli. Zatímco gangsteři bojují primárně proti sobě v deathmatch stylu obohaceném o kontrolu tří území, Batman a Robin se snaží vyvolat strach nenápadným vyřazováním nepřátel z boje. Zápasy mají spád, vyžadují týmovou souhru a neustálé kontrolování okolního dění.

Batman: Arkham Origins je nejslabší díl série, přesto si udržuje vysokou kvalitu a fanoušky předchozích dvou dílů nijak neurazí. Slabiny módu pro jednoho hráče vynahrazuje chytlavý multiplayer.

BATMAN: ARKHAM ORIGINS
Výrobce: Warner Bros. Games Montréal, Splash Damage
Vydavatel: Warner Bros. Games/Cenega
Platforma: PS3 (testovaná), PC, Xbox 360, Wii U
Jazyk: anglicky
7,4/10
Honza Švelch
Tagy: