Na konci ledna začne v Praze festival japonských filmů
Nekorunovaný král moderní japonské kinematografie Akira Kurosawa na sklonku života prohlásil, že další osud japonského filmu svěřuje do rukou Kitana Takeshiho. Ten je v zahraničí znám především jako autor originálních filmů z prostředí japonské jakuzy, festivalová retrospektiva však představuje celou žánrovou škálu jeho tvorby od beanovské komedie Všichni to dělají přes dětskou epopej Kikudžiró a originální remake samurajské klasiky Samuraj až po monumentální vizuální báseň Dolls. Ale i jakuza v Kitanově podání mnohdy dokáže okouzlit jinak zapřisáhlé nepřátele akčního žánru – prakticky v každém jeho snímku z této oblasti je totiž také nezanedbatelný kus absurdní komedie, básnického melodramatu, svérázné sebeironie i fascinující výtvarné extáze.
Pro zahájení a zakončení festivalu byly vybrány vavříny ověnčené snímky Hana-bi režiséra Takeshiho, který získal v roce 1998 Zlatého lva v Benátkách a Balada o Narajamě režiséra Imamury Shoheie, vítěz Zlaté palmy v Cannes v roce 1983. Filmy sehrály zásadní význam v obnově zájmu o soudobý japonský film v Evropě. V obou sekcích se však jako vždy objeví i snímky, které budou v ČR k vidění poprvé a v našich zeměpisných šířkách jsou jen málo známé. Všechny filmy budou jako každoročně uváděny v původním znění se souběžnými českými a anglickými titulky.
Filmové projekce budou i letos doplněny bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé soustředěným zejména do Japonského víkendu v Lucerně, který se uskuteční 21. a 22. ledna.
rwi
Nejnovější články
- Po smrti Yaucha vzrostl počet prodaných alb Beastie Boys o tisíc procent
- Dánové Lis Er Stille zahrají Praze o úniku z klece racionality
- Vychází pokračování tetralogie J.Theorina
- Politický kabaret o "blonďaté bestii" doplní kauza Ratha
- The Black Keys v dokumentu
- První živé přenosy na YouTube v Česku spustí PLAY.CZ
- Lady Gaga zase šokuje masem
- Britney Spears a Demi Lovato budou porotkyněmi v The X Factor