ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7493 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zina & Stereophonic Punx v Číně: Dávám na vlastní zkušenost

0 Redakce 6.9.2009

Většina z nás už asi zaregistrovala vzrůstající ekonomickou sílu Číny. Nebýt Číny, neměli by si děti například s čím hrát. Začíná se ale objevovat nový fenomén. Fenomén Číny kulturní. Minulý rok Čína, i přes mnohé protesty, uspořádala Olympijské hry a do říše středu se pomalu, ale jistě, začínají také stahovat zahraniční muzikanti, kteří zde hledají své štěstí a úspěch. Jednou z nich je zpěvačka a houslistka Zina, u nás známá z formace Zina & Stereophonic Punx.


Začneme jednoduše a očekávaně. Jak jsi se vlastně dostala do Číny?

Přijela jsem sem s Hollywood kaskadérama na turné po Číně. Mělo to původně bejt pouze na 2-3 měsíce.

Jak jsi v Číně dlouho?
Už tři a půl roku bez návratu do Čech. Prostě drsný. Ani nevím, jak se mi to povedlo.

Co tě vedlo k tomu v Číně zůstat? Hodně muzikantů z Číny jezdí do světa, ty jsi jela do Číny.

Přijela jsem s tím týmem. Zkejsli jsme tady rok, no a pak už nějak nemělo smysl se vracet. Chtěla jsem se začít učit čínsky, zkusit tady něco v Číně. A povedlo se. Přece jenom 1,3 miliarda lidí je opravdu hustá.

Kde bydlíš? Zkus nám město/kraj popsat.
V centru Šanghaje. Je to tady dost hustý, protože se město připravuje na Expo 2010, takže se všude staví jak o život. Je to prostě velkoměsto. Je tu dost horko a vlhko, ale lidi jsou tady hodně příjemný. Příští rok tady bude mraky koncertů a akcí. Českej tým už tady taky připravuje pavilon a program.

Napadá mě, jak se vlastně domluvíš?

Čínsky (smích), anglicky, rusky a na českejch slezinách i česky (smích).

Jak jsou na tom Číňané s angličtinou nebo obecně s cizími jazyky?

S angličtinou je to tady lepší a lepší, hlavně u mladejch lidí. Ale když jsem přijela, tak to bylo složitý. Když jim nerozumíš čínsky a neumíš vůbec, tak ti to napíšou ve znacích v domnění, že alespoň znak přečteš (smích).

Cestuješ po Číně nebo po okolních státech? Přijde mi to docela jako příležitost.
Jojo. Lítám se a tam na koncerty po celý Číně, pořád jinde. Do Japonska se chystám na podzim, snad se tam konečně sejdu s Utada Hikaru – neviděla jsem ji snad už tisíc let. Koreu ale ještě neplánuju.Slyšel jsem, že Číňané jsou k cizincům docela nepřívětiví.

Naopak, Číňané jsou k cizincům hodně přívětiví. Se vším pomáhají, zvou na jídlo atd. Prostě jsou přátelský a nic tady není nějak velkej problém. Neměla jsem tady nikdy žádnej problém za celou dobu. Nic nemyslej nějak zle a moc se tady nevidí závist. Jsou hodně otevření a vůbec… Mám ráda čínskej národ.

Co standardy bytí, žití, zábavy? Na jaké jsou úrovni?

Bytí jak u koho. Jsou tady buď vesmírně bohatý lidi a nebo šíleně chudý. Jinak se tady dá vyžít i s minimálním platem. To znamená, že se dá koupit jídlo i za strašně málo peněz v malých restauracích nebo na trhu. Zábava je tady všeho druhu. Hrozně moc klubů, karaoke, barů atd. Prostě všechno na co si vzpomenete. Jenom v Šanghaji není moc rokáčů, ty jsou spíš v Pekingu. Šanghaj je víc business centrum, Peking je víc punkovej, rockovej.

Jak se v Číně žije z pohledu „svobod“. Přeci jenom by to měl být komunistický kapitalismus v režii jedné strany. Ani jeden z nás diktaturu u nás pořadně nezažil, jaké je to v Číně?

Diktatura se tady nějak moc necejtí. Vlastně si tady každej dělá, co chce. Jenom je tady větší pořádek, tím myslím násilí. Lidi tady nesmí vlastnit zbraně, tím pádem je nikdo nemůže použít. Drogy jsem tady nezaregistrovala, to znamená žádný feťáci na ulicích atd. Maximálně tady někdo hulí trávu, ale to je tak maximum. Jinak je to bezpečný město a nějak se tu zvlášť nekrade. Starý lidi tady mají uznání. Všichni tady tancujou a cvičej po parcích – z vlastní vůle, nikdo je nenutí (smích). Hodně lidí má čas se věnovat koníčkům, scházet se atd. Samozřejmě tady hodně lidí pracuje. Vlastně vypadaj šťastně.

Popravdě, jak tě tak poslouchám, připadá mi to jako bezbřehá adorace, jako kdyby na předchozí otázky odpovídal cenzor, obzvlášť věta typu: Mám ráda čínskej národ…

Říkám prostě to, co si myslím a ne to co vidím v televizi. Dávám na vlastní zkušenost.

Vraťme se na chvíli zpátky do Čech. V ČR jste byli se Stereophonic Punx úspěšní. Dokážeš to nějak zhodnotit. Kolik vám dala firma, co jste si vydobyli sami…

Ha ha ha… to snad každej ví, že to v Čechách není o penězích. V Čechách dělat muziku je spíš pro zábavu.

Tlačila na vás firma při nahrávání, potažmo skládání?
Netlačila. Skládali jsme si, co jsme chtěli, jenom při masteru to pak udělali víc popovější než syrovější.

Koukal jsem, že Honza69 (bubeník) hraje tady v Čechách. Plánují kluci za tebou přijet?

Zatím asi ne, ale jednou bych chtěla, aby za mnou přijeli, ale to musím všechno dobře připravit. Není to tak jednoduchý. Ale když se to povede, tak to bude supr.

Z koho máš složenou kapelu?

Chris (US) – bubny, EJ (US) – basa, Charlie (FR) – Dj, vocal, Honza (CZ) – kytara, Zina (CZ) – zpěv, elektrické housle.

Máš manažera nebo všechno zvládneš zařídit sama? Je to Číňan nebo Čech nebo jiné národnosti?

Mám managera, je to Číňan. Bez Číňana se tady člověk neobejde. Prostě na čínský myšlení funguje zase jenom čínský myšlení. Evropský se s tím nedá spojovat. Zařizuje mi třeba koncerty na CCTV atd…

CCTV je, předpokládám, čínská televize.

Jasně. CCTV jsou celostátní čínský televize. Myslím, že CCTV9 jde chytit i v ČR.

Máš smlouvu s nějakou čínskou firmou?

Nemám dlouhodobou smlouvu. Hodně věcí funguje na dohodě. Takže pohoda… Ono je to vlastně v Číně trochu jiný. Smlouva u firmy nic neznamená, spíš je to možná horší, protože firma si bere ze všeho 50-70% a to i z koncertů, sponzorskejch darů apod. Na CD se tu skutečně nedá vydělat, protože tu stojí 15 až 30 Kč, takže si to firmy vynahrazujou jinde.

Trvalo dlouho dostat se do branže?
No, docela jo. Nejprve jsme byli s tím Hollywood týmem a to jsme byli spíš tak uzavřený do určitý komunity. Pak jsme se odtrhli a začali v klubu hrát jazz. No a pak už to šlo. Víc známejch, moje čínština se zlepšovala atd…

Živí tě jenom zpívání nebo ještě něco jiného?

Živím se jenom muzikou a studuju. Někdy fotím, ale model show nedělám. Nejsem věšák (smích).

Narazila jsi v Číně na nějaké další Čechy? Na muzikanty?
Jednou za měsíc tady máme českou slezinu a tam se schází všehochuť. Potkala jsem tady jenom jednoho českého muzikanta a to z kapely Kung Pao, která fungovala v ČR.

Jaké jsou tvé nejbližší plány?
Teď makám na novém klipu a nové věci v čínštině. Přijedou i známí z Linkin Park, tak se s nima musím sejít. Hrajou tady a my jsme pozvaný do backstage. Uvidíme, jak to všechno funguje. Bude to docela zajímavá zkušenost, protože tipuju, že přijde tak 30 000 lidí. Jinak zkoušíme, skládáme nový věci v „japonském“ stylu – japonskej melodickej rock (zpívat se bude v japonštině a angličtině) a budeme dělat nové fotky. Taky budeme natáčet dva nové videoklipy. Od podzimu máme naplánováno docela dost koncertů po Číně a možná i v Macau a Hongkongu.

Známí z Linkin Park? Z kapely? Jak jsi se s nimi seznámila?
Známí z týmu, co s nima pracujou (kámoš, co pouští smyčky, další co se jim stará o kytary, basy a stage inženýr – maj pořád stejnej tým už asi tři a půl roku). Seznámila jsem se s nima před dvěma lety v Shanghai v hotelu, když tu měli koncert. Letos jsem si prohlédla stage před koncertem, zákulisí, vyzkoušela bicí, kytary atd… Bylo to milý.

Máš nějaké plány do vzdálenější budoucnosti? Jako třeba: Za deset let budu nejslavnější Evropanka v Číně nebo tak nějak?
Ha ha ha… Potom, co jsem hrála na zahájení Univerziády 2009 v Číně se toho nějak nebojím, protože to běželo zároveň na CCTV1, 4, 5, 9 v reálným čase a i po celém světě. Teda jenom v ČR ne (smích), takže to viděla asi jedna miliarda lidí. To mě fakt pobavilo. To by se mi v ČR asi nikdy nepodařilo.

Budeme mít možnost tě ještě někdy vidět v Čechách? Máš v plánu se někdy vrátit?
Mám v plánu se přijet podívat a třeba i koncertovat, ale to se ještě musí naplánovat. Jinak nějaký nový věci budu pořád přidávat na myspace. Teď jsou tam nějaké sountracky, ale brzy tam přidám i nové věci v jrock stylu.

JACQUES