ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5002 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Xindl X: Nebylo těžké zpívat, složitější bylo najít výraz a sdělnost

0 Petr Hašek 24.9.2012

Xindl X, tedy písničkář Ondřej Ládek, vydává dnes své třetí album. Jmenuje se Láska a vedle základního tuctu písniček nabízí i tři bonusy.

Xindl X už na desce pouze nerapuje, ale posunul se i do polohy zpěváka, který kromě dokonalého textu sází i na melodiku. V jeho diskografii je novinka rozhodně posunem vpřed.

S jakými ambicemi jsi album nahrával?

Chtěl jsem, aby mělo styčné body, které by zachovaly můj hudební i textařský rukopis, ale současně aby nebylo stejné jako dvě předešlé desky. Cíleně jsem se některé věci pokoušel dělat jinak. Byl jsem přesvědčen, že nemusím pouze rapovat, ale že si už mohu dovolit psát texty i na čistě zpívané písničky.

Prapůvodně jsem chtěl experimentovat s instrumentací a míchat nástroje, které k sobě zdánlivě nepatří. Loni na podzim jsme ale s kapelou absolvovali akustické turné a při jeho přípravách jsme se pokusili písničky přearanžovat do folkového a countryového hávu. Po prvním koncertě jsme zjistili, že nás to moc nebaví, a tak jsme k akustickým kytarám, banju a houslím vrátili tvrdou rytmiku. Najednou to začalo dobře fungovat a já pochopil, že se v téhle poloze kapela našla, a že právě produkuje zvuk, který je jí vlastní. Rozhodl jsem se, že z něho budeme vycházet i při přípravě desky. Měli jsme pak k dispozici různé nástroje, což nám umožnilo sáhnout po tom, který se do dané písně nejvíc hodil. Vyzkoušeli jsme často i několik variant.

Od rapování ses v mnoha nových písničkách přesunul k čistému zpívání. Vyžadovalo to speciální průpravu?

Vždycky jsem byl zvyklý i zpívat, nejen rapovat. Je ale pravda, že když slyším, jak jsou nazpívané první dvě desky a jak tato, jsem rád, že je ta vzestupná tendence ve zpěvu patrná. Navíc když člověk odzpívá sto koncertů za rok, tak se to musí nějak projevit. Myslím si, že hodně pomohlo i to, že jsem veškeré loni vydělané peníze investoval do techniky. Na koncertech už máme vlastní odposlechy, což mi zaručuje, že se při vystoupeních slyším a nemusím intonaci do hudby takříkajíc trefovat. Nebylo pro mě tedy těžké na desce zpívat. Složitější bylo najít výraz a sdělnost.

Nebudou přece jenom posluchačům tradiční „xindlovské“ rapované skladby chybět?

Říkám si, že to jsem pořád já a že to tady snad lidé přijmou. Polovinu písniček z alba jsme už hráli na koncertech, takže vím, že polovina desky funguje. Na chystaném podzimním turné se dozvíme, jestli bude fungovat i ta druhá.

Hostem v písničce Cool v plotě, která je na novince jako bonus, je Karel Gott. Jak ke spolupráci s ním došlo?

Ta písnička zazněla už loni na předávání Českých slavíků. Vznikala docela komplikovaně. V době, kdy jsem měl první desku Návod ke čtení manuálu, na které je, jsme řešili, ke které skladbě natočíme druhý videoklip. S režisérem Kubou Sommerem jsme se shodli, že by to měl být Cool v plotě, píseň o životních ztroskotancích, kteří ne a ne prorazit. Vymysleli jsme, že by ji v tom videoklipu zpívaly ikony úspěchu v českém šoubyznysu, a tu nejvýraznější část měl zpívat Karel Gott coby bůh. Nejdřív jsme chtěli, aby zpíval původní text, ale on namítl, že je to propagace alkoholu a to on nemůže. Napadlo mě tedy poskládat mu text z úryvků jeho písniček, což jsem udělal. Přemluvit se ho ale nakonec nepodařilo, klip jsme vůbec nenatočili.

V době, kdy se loni chystali Slavíci, reagovali jsme na požadavek připravit pro vyhlášení něco speciálního nápadem recyklovat tu věc s Gottem. Tentokrát se nám ho přesvědčit podařilo, a písnička nakonec skončila jako bonus na desce. Samozřejmě s přidanou pasáží s jeho zpěvem a v nové aranži.

Jak bude vypadat turné k albu?

Probíhat bude v divadlech, ale nečekejte unplugged koncerty. Pro divadla jsme se rozhodli proto, že to jsou prostory s dobrou akustikou a dobrým světelným zázemím. Také chceme oslovit různé generace diváků a divadlo nám připadne být dobré místo pro jejich setkání. Přehrajeme všechny písničky z nového alba a přidáme i některé starší.

Ve čtvrtek představíš v Praze svůj zpěvník. Učiníš tak vystoupením ve čtyřech knihkupectvích Luxor. Jak budou ty koncerty vypadat?

Udělám na nich výjimku a budu hrát sám, aby písně ze zpěvníku, tedy ty starší, ze soundtracků i z nového alba, mohly zaznít jako u táboráku. Nechtěl bych ale hrát úplně sám, a tak vyzývám lidi, aby si vzali kytaru a přišli si zahrát se mnou. Zpěvníky už budou k dispozici, mohou hrát z nich. Když nebudou mít vlastní nástroj, budu mít na půjčení nějaké své kytary.

Lze u táboráku hrát i písničky z nového alba?

Kromě první skladby Dočasná svatá, jež byla původně napsaná pro klavír, lze všechny zahrát pouze s kytarou, protože tak vznikaly. Byly tak natočeny i na prvních demosnímcích.

Už několik let chystáte muzikál Raportér. O čem bude a v jakém stádiu je?

Příběh toho muzikálu se točí kolem dvojice, která prochází mediálním mlýnkem na maso. Je o chlapci, jenž přihlásí svou dívku do soutěže Miss. Ona ji vyhraje, rozejde se s ním a najde si někoho, kdo je jí v šoubyznysu prospěšnější. On se rozhodne stát slavným, aby ji dostal zpátky. Je to romantická komedie, ve které je velká nadsázka. Pracujeme na ní s režisérem Jakubem Sommerem. Teď hlavně s našimi producenty sháníme finance a jednáme s Českou televizí o tom, jestli by ho natočila.