ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11903 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Wohnout: Zakonzervovali jsme aktuální verze písniček

0 Redakce 18.10.2010

Wohnout oslavuje patnáct let. Za tu dobu vydal šest studiových alb, jedno dílko koncertní a čerstvě i dvojalbovou bestofku. Jmenuje se Plejlist 1996 – 2009 a jsou na ní nové verze písniček, které má kapela ze svého repertoáru nejraději.

Část jich vymyslela sama, část nechala vymyslet jiné. O počinu a jeho vzniku vyprávějí zpěváci a kytaristé kapely, bratři Matěj a Honza Homolovi.

Proč  jste se rozhodli oslavit patnácté  narozeniny předěláním svých starších skladeb?

Matěj: Chtěli jsme si udělat radost a ani na chvíli jsme nepochybovali o tom, že by to takhle bylo špatně. Jediné, co se nám vymklo z rukou, byl počet písniček. Ten nám trochu přerostl přes hlavu, takže jsme na tom dvojalbu nakonec strávili celé letošní prázdniny.  

Jaký  byl původní plán?

Matěj: Původně jsme chtěli vydat jedno cédéčko s patnácti písněmi. Nějak jsme se ale na těch vyvolených nedokázali v kapele shodnout a dohodnout, takže to vylezlo na šestadvacet věcí.

Honza: Je fakt, že teď, když už je kolekce venku, mě ten počet trochu děsí. Ptám se sám sebe, jestli to lidé vůbec ocení. Dojdu ale nakonec pokaždé k tomu, že podobné počiny si zpravidla kupují jen skalní fandové a ti vysoký počet asi ocení. Mimochodem, byl jsem jediný v kapele, kdo byl proti klasické bestofce. Původní plán totiž byl své vybrat oblíbené písničky a vydat je. Když jsme se ale nakonec dohodli na realizaci nových verzí, nadchl jsem se pro to.  

Vznikl při vytváření  nových verzí i nějaký  odpad?

Matěj: Nic takového se nám nepřihodilo. Přestože s odstupem času má každý v kapele s některými verzemi trochu problém, v době natáčení jsme nevyhodili nic.  

Jak jste byli spokojeni s přístupem svých hostů?

Matěj: Ty zásadní věci přinesly vesměs krásnou spolupráci. Skyline, Xavier Baumaxa a Lety mimo vytvořili dokonce vlastní nové verze skladeb. Od Letů mimo a Skyline nám přišly už hotové věci, Baumaxa přijel do studia, zapnul mikrofon, během dvou tří hodin natočil na pusu všechny své nástroje a bylo to.

Honza: Ti tři a ještě Divokej Bill a Fanánek se k tomu postavili čelem. Původně jsme měli rozjednaných víc věcí, ale všechno bylo na bázi takové té nejasné ústní dohody, která padla zpravidla ve chvíli, kdy do toho někomu něco vlezlo.

Matěj: Bylo nám samozřejmě líto, že jsme nedokázali do studia dotáhnout všechny lidi, které jsme si představovali. V muzikantské branži se to ale stává.

Budou nové  verze starých písniček současně  verzemi koncertními?

Honza: Na naší bestofce jsou v zásadě stávající koncertní verze. Nahrávali jsme je totiž také proto, že koncertní hraní mnohé naše skladby trochu nebo dost změnilo. Štvalo nás, že by měla být pro příští časy zachovaná verze, kterou vlastně už nemáme rádi. Tak jsme tímto způsobem písničky zakonzervovali tak, jak by měly opravdu znít.  

Považujete některou skladbu za zvukově progresivní?

Honza: To bych neřekl. Spíš to chápu jako zakonzervování předchozích let. Rozhodně si ale myslím, že kdybychom naše staré studiové desky nahrávali dnes, aranžovali bychom jinak.  

Vznikají  už také nějaké zbrusu nové skladby?

Matěj: Vznikají už poměrně dlouho a máme jich pro další desku již hodně v zásobě. Uvažovali jsme dokonce, jestli na Plejlist nedat jako bonus jednu novinku. Dělává se to tak. Nakonec nám to ale přišlo mimo, takže jsme se drželi původní myšlenky a práci na novou desku jsme od práce na bestofce oddělili. Nové album bychom chtěli začít točit na jaře 2011 a vydat v létě.  

Jaroslav Špulák