ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12724 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Wohnout: Potřebujeme novou žárovku!

0 Redakce 24.3.2009

Kdo čekal, že nás tahle ve všech koutech republiky známá kapela ještě dokáže něčím překvapit? A přeci. Wohnouti jsou první dobře prodávanou českou skupinou, která se odvážila oficiálně umístit své album ještě před vydáním na internet ke stažení za dobrovolnou cenu. Ano, tedy teoreticky i zdarma. Na mnohé otázky, které tento tah vyvolává, odpovídá Matěj Homola.Váš nápad prodávat CD za dobrovolnou cenu se setkal se slušným ohlasem u zájemců o vaši hudbu. Jakou máte odezvu od kolegů muzikantů?

MH: Ostatní muzikanti s námi kvůli tomu přestali mluvit. Výjimku tvoří amatérský zobcový flétnista Kristián Kodet, kterej řekl na férovku, že nám ten nápad závidí.

Kolik máte doma stažených desek a kolik originálů na CD?

MH: My desky nestahujeme, neb je dostáváme většinou darem, či je ukradneme na firmě. Nejsme úplně typičtí posluchači. Také si jich tolik nevážíme. Poté, co cédo opustí obal, už se do něj nikdy nevrátí, čili máme doma dvě hromady. Jednu s prázdnými obaly a druhou s poškrábanými nosiči.

Máte silného sponzora, který vám pomohl s realizací vašich plánů. Jaké máte vůči němu na oplátku povinnosti?

MH: Měli bychom se slušně chovat na veřejnosti, pomáhat starším lidem s nákupem do schodů, nemluvit sprostě do televize a občas sesbírat odpadky ve svém okolí. Jsou to všechno těžké úkoly, ale snažíme se, nechceme být nevděční.

Setkali jste se i s negativními reakcemi na vaše spojení se sponzorem?

MH: Ani ne. Ale nemluvili jsme s každým. Pro nás je sponzor velkým přínosem, díky němu můžou mít lidi desku za dobrovolný peníze. Taky dotuje šňůru, což znamená vlastní zvuk a nižší vstupný. Je to jen a jen pozitivní a asi nám to nikdo nerozmluví.

Oproti podpoře sponzora budou asi peníze, které získáte od fanoušků za stažené nové album, podstatně méně zásadní částkou. Máte plán, na co je použít?

MH: Vydělané peníze zásadně nesmyslně utrácíme. Každý po svém. Ale na jednom jsme se všichni shodli, potřebujeme do zkušebny novou žárovku 60W, neboť už rok zkoušíme potmě. Tak se na ní složíme.

Jak často zkoušíte jako kapela, která má velmi silnou pozici a stabilní fanklub?

MH: Podle potřeby, pokud neděláme desku, tak ani moc nezkoušíme, třeba i několik měsíců. Před deskou se to ale změní a jedeme v tom každej den. Taky před šňůrama si dáváme nějaký to soustředění.

Podařilo se vám v poslední době na koncertě něco pořádně pokazit, nebo jste jako kapela už natolik sehraní, že z chyb bez problému vybruslíte?

MH: Člověk se snaží na sobě nedat znát, že třeba prodělal na pódiu mikrospánek a neví, do který písničky se probudil. To je častá věc. Taky texty sem tam vypadávají. Ale největší ostudu jsme spáchali předloni na fesťáku ve Spáleným Poříčí, kde jsme se každej omylem naladili do jiný tóniny a zvesela hráli koncert, neb jsme se navzájem neslyšeli. To byl velkej průšvih.

Daří se vám dnes s mnoha zkušenostmi nazkoušet nové skladby rychleji než dřív?

MH: Ujde to, je to trošku lepší, už si nemusíme navzájem ukazovat prstem na hmatník, kam má kdo sáhnout, ale mrkneme na sebe, řekneme pár písmen znamenajících akordy a už to hraje.

JAKUB ANDĚL


Wohnout živě:

27. 03. Jičín (Wohnout + Airfare)
28. 03. Nejdek (Wohnout + Airfare)
01. 04. Liberec (Wohnout + Airfare)
03. 04. Mariánské Lázně (Wohnout + Airfare)
04. 04. Sušice (Wohnout + Airfare)
10. 04. Aš (Wohnout + Airfare)
11. 04. Police nad Metují (Wohnout + Airfare)
15. 04. PLZEŇ (Wohnout + UDG)
16. 04. BRNO (Wohnout + UDG)
18. 04. PARDUBICE (Wohnout + UDG)
21. 04. PRAHA (Wohnout + UDG)
27. 04. ČESKÉ BUDĚJOVICE (Wohnout + UDG)
29. 04. OLOMOUC (Wohnout + UDG)
30. 04. OSTRAVA (Wohnout + UDG)