ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10495 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Within Temptation: Emoce jsou naše, tempo je jiné

0 Redakce 4.4.2011

Nizozemská symfometalová formace Within Temptation je na světě již patnáct let. Za jejím vznikem stáli tehdejší spolužáci, které nicméně sotva napadlo, že je jednou bude jejich kapela živit. Stalo se a dnes už mají na svém kontě pět studiových alb a tři počiny koncertní. Od pondělí je na světě studiová novinka The Unforgiving, o které hovoří zpěvačka Sharon Den Adel.

Je pro vás tvůrčí proces jednoduchý?

Na začátku vzniku naší nové desky to byl trochu boj, ale tak to bývá vždycky. Člověk se musí odstřihnout od předchozí desky, protože nikdo nechce vydat dvakrát stejné album. Většinou začínáme tím, že si řekneme, s čím jsme naposledy byli nespokojení. My jsme ovšem narazili už na to, že pojmenovat nedostatky bylo nyní velice těžké. Myslíme si totiž, že minulé album se nám opravdu povedlo a nic bychom na něm neměnili. Zároveň jsme se ale chtěli hudebně posunout, trochu změnit směr.  

V jakém smyslu?

Nechtěli jsme se úplně vzdálit naší podstatě, ale šlo nám o to nalézt něco nového a osvěžujícího.  

A našli jste?

Jelikož jsme přesně  nevěděli, co to má být, rozhodli jsme nechat rozplynout žánrové  hranice a začít psát v podstatě bez omezení. Se zděšením jsme potom zjistili, že v nových písních slyšíme hodně vlivů hudby osmdesátých let. Normálně bychom to asi vyhodili, ale najednou se nám to zdálo být v pohodě. Kromě různých metalových kapel, které nás inspirovaly, jako třeba Iron Maiden, tam jsou slyšet i některé popové vlivy. Dokonce je tam i country.  

Myslíte si, že album The Unforgiving vaše fanoušky překvapí?

Určitě je překvapí. Jsou na něm sice naše obvyklé emoce, tempo je ale jiné. Líbí se nám to. Myslím, že to i fanoušci ocení.  

Je pravda, že za vnikem této desky byl na začátku nedokončený  projekt realizace vaší hudby pro film?

Chtěli jsme, aby texty souvisely s nějakým vznikajícím filmem. Oslovili jsme několik produkcí, ale nepodařilo se nám nic dohodnout.  

Takže z toho sešlo?

Vlastně nesešlo. Vzali jsme nakonec ten neúspěch jako výhodu. Mohli jsme totiž vytvořit doprovodný film a mít pod kontrolou naopak jeho děj. Oslovili Romana Molenaara, amerického komiksového umělce. Jemu se náš nápad líbil a přizval si ke spolupráci ještě Stevena O’Connella. Ten vymyslel příběh komiksu, který bude vycházet po částech během celého letošního roku. Texty jsme nakonec napsali podle příběhů z komiksu. A na serveru youtube už je k vidění první ze tří krátkých filmů, které v souvislosti s albem vyjdou. Jmenuje se Mother Maiden.

Loni od vás odešel bubeník  Stephen van Haestregt. Proč?

Hrál ještě v kapele My Favourite Scar, které se daří čím dál lépe. Nešlo to už skloubit, začalo to být příliš vyčerpávající. Rozloučili jsme se v dobrém. Bylo to smutné, protože s námi hrál opravdu dlouho. Nicméně si myslím, že udělal správné rozhodnutí.  

Jaroslav Špulák, Šárka Hellerová