ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24785 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vypsaná fixa: Nejvíc fungují písničky, které lze zahrát na španělku

0 Redakce 12.4.2012

Skupina Vypsaná fixa je momentálně na koncertním Čtyři slunce Tour. Název a dvě písně v repertoáru je spojují se stejnojmenným filmem režiséra Bohdana Slámy, který je v českých kinech k vidění od 8. března. O koncertech vypráví zpěvák a kytarista Márdi.

Jak lidé na koncertech přijímají písničky, které jste napsali pro film?
Na koncertech hrajeme dvě, sice Benzínku a Čtyři slunce. Myslím si, že obě jsou přijímány s velkým nadšením. Tři zbývající z minialba, které s našimi písněmi k filmu vyšlo, jsme v podstatě moc nehráli.

Benzínku jste představili už předloni na Rock for People…
Představili jsme ji tehdy vůbec poprvé, a to jako ukázku z nového alba Detaily. Na to se ale nakonec nedostala. Potom jsme ji už nikde nehráli. Ta skladba je stará asi šest roků. V roce 2006 se její část objevila na našem DVD – byla to ukázka z demosnímků, které si točím pro sebe. Na minialbum Čtyři slunce se dostala až jako poslední. Každá písnička je k jedné postavě, a tahle patří k té, kterou ve filmu ztvárnil Jiří Mádl.

Chodí vám další nabídky k tomu, abyste napsali nějakou filmovou hudbu?
S režisérem Bohdanem Slámou jsme se nedávno nezávazně bavili o tom, že má nějaký nový nápad a chtěl by ho se mnou konzultovat. Dosud ale není jasné, o co jde, bylo to jen takové povídání o tom, jestli by ještě něco mezi námi mohlo proběhnout. Jinak žádná další nabídka nepřišla.

Na koncertech samozřejmě hrajete i písničky ze svého posledního alba Detaily (2011). Jak je lidé přijímají v jejich koncertní podobě?
Před časem jsme to album umístili na náš profil na youtube.com. Tam si ho lidé mohli přehrát a na základě statistik jsme pak vybrali nejvíce přehrávané skladby, které jsme následně zařadili do koncertního playlistu. Hrajeme tedy šest nejposlouchanějších a připadne mi, že všechny zapadly mezi ty starší velice dobře.

Které to jsou?

Show pana Loba, Detaily, Bubetka, Jizvy, Diskokaktus a občas Bibi Balderis.

Vypsaná fixa nikdy nenapsala písničku, která by se stala takříkajíc mainstreamovým evergreenem. Ve svém ranku nicméně přinesla skladby, které jsou mezi fanoušky nesmírně populární. Které u nich podle tebe vedou?
Jsou to tři písničky. Dlouhodobě 1982, což mě těší, protože z těch tří je to má nejoblíbenější skladba, pro mě asi naše nejlepší. Dobře funguje Dezolát, jemuž asi hodně pomohl film Václav, se kterým ho mají lidé dost spojeného. Tou třetí písničkou je taková trochu úchylárna – Antidepresivní rybička. Podle mě ze všeho nejvíc fungují písničky, které si člověk může zahrát na španělku. Jeden můj kámoš říkal, že španělka rozněžní i metalisty. Všechny tři písničky, o nichž jsem mluvil, se na španělku hrají dobře.

Co s kapelou bude, až turné skončí?
Budeme hrát na Majálesech a potom v létě na festivalech. Natáčet ale nic nového nebudeme. Loni jsme vydali desku a nedávno minialbum s písničkami k tomu filmu. Dáme si teď pauzu, a dokonce si myslím, že pokud jsme dosud vydávali alba v dvouletých cyklech, v budoucnu se to lehce prodlouží. Na něčem pracovat samozřejmě budeme a nadále budeme jezdit na soustředění. Nebude to ale nutně směřovat k tomu, aby za rok vyšlo další album. Současně víme, že není dobré nedělat vůbec nic.

JAROSLAV ŠPULÁK