ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13143 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ugly Kid Joe: Když se ozvou nejlepší přátelé, není co řešit

0 Petr Hašek 20.6.2012

V úterý 26. června se v pražském Lucerna Music Baru představí americká rocková kapela Ugly Kid Joe. Podle wikipedie vznikla v roce 1989 a vydáním debutu America’s Least Wanted (1992) dosáhla celosvětové popularity.

Trvala i s vydáním dalších dvou alb, až do roku 1997, kdy se přátelsky rozešla. Před dvěma lety ovšem přišel návrat. Kalifornská pětice nyní pracuje na album, nedávno vydala minialbum a chystá se do Prahy. Na otázky odpověděl kytarista Klaus Eichstadt.

V roce 1989 jste spolu se zpěvákem Whitfieldem Cranem Ugly Kid Joe zakládal. Jaké jste tehdy měli cíle?

Oficiálně jsme Ugly Kid Joe založili až v roce 1990 a já osobně neměl zpočátku jiné ambice, než mít kapelu. Možná udělat pár desek a hrát koncerty. Byli jsme kamarádi, kteří neměli přehnané cíle, jen jsme si řekli, že by to mohla být zábava a chtěli jsme být spolu. Z toho jsme vycházeli. Když se pak přidali další členové a natočili jsme pár písniček, které se nám líbily, byli jsme nadšeni a všechno se přirozeně vyvinulo. Měli jsme vysněnou kapelu a nahrávali jsme desku. To bylo skvělé.

V roce 1992 vyšlo vaše velmi úspěšné album America’s Least Wanted. V čem byla z vašeho pohledu jeho největší síla?

Albu velmi pomohl úspěch singlu Everything About You, který vyšel na EP krátce před vydáním celé desky. Ta píseň se během krátké doby celosvětově proslavila. Otevřela nám dveře, díky ní jsme získali dobré renomé. Předskakovali jsme potom třeba i na turné Ozzymu Osbournovi, což byl důkaz, že se to povedlo a písně mají svou kvalitu. Takovou nabídku totiž nedostanete, pokud nemáte silné, celosvětově úspěšné album. Ty písničky se hodně hrály v rádiu, byla to zajímavá zkušenost.

V roce 1997 jste se na třináct roků rozešli. Proč?

V té době se nám to jednoduše zdálo jako správné rozhodnutí. Stejně jako se později dát znovu dohromady. Jeden z hlavních důvodů, proč pauza trvala tak dlouho byl, že Dave Fortman a Shannon Larkin mají skvělé kariéry. Dave je úspěšný producent, spolupracoval mimo jiné třeba s Evanescence. Shannon bubnuje ještě ve skupině Godsmack, se kterou má úžasný úspěch.

Co jste v té době dělal vy?

Nejdříve jsem si založil malé studio a produkoval pár místních kapel. Potom jsem se přidal ke kapele Broughman. Natočili jsme spolu i desku. Následně jsem trochu podnikal kolem internetu a webových stránek. Nakonec jsem pronajal dům a cestoval po světě. Sám, bez kapely. To bylo báječné, protože konečně můžete opravdu zažít místa, kde jste před tím byl na turné. S kapelou totiž bohužel většinou poznáte jen letadla, hotely a pódia. Projel jsem velkou část světa a jsem vděčný za tu svobodu, kterou jsem v té době zažil.

Co vás pak vedlo k tomu, abyste skupinu Ugly Kid Joe v roce 2010 obnovili?

Po celou tu dobu jsme byli v kontaktu, zůstali jsme přátelé. Jednou Dave zavolal, jestli nemáme nějaké písničky, že bychom mohli udělat další album. Měl jsem radost. Když se ozvou nejlepší přátelé, že to zase dáte dohromady, není co řešit. Když je jeden z těch přátel navíc úspěšný producent a druhý jeden z nejlepších bubeníků, není vůbec co řešit. Všech pět nás hned souhlasilo. Deska ještě není na světě, ale pracujeme na tom.

Jak to s ní vypadá?

Už máme hotový materiál. Napadlo nás udělat to jako před první deskou a vydali jsme nejdřív digitální EP s šesti písněmi. Brzy by snad mělo vyjít i to album.

ŠÁRKA HELLEROVÁ