ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15307 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tvůrce komiksů Gilbert Shelton na Festivalu spisovatelů Praha

0 Redakce 23.4.2009

Americký komiksový kreslíř a ilustrátor Gilbert Shelton se narodil v texaském Houstonu. Na své pouti světem ilustrací se na čas usadil v New Yorku, kde pracoval jako redaktor v automobilových časopisech, do nichž začal nenápadně publikovat své vlastní kresby.

V 60. letech se sblížil s Janis Joplinovou – „byla tehdy posedlá folkem a odmítala moje návrhy, aby zkusila zpívat rock a blues – když jsem pak odjel do San Franciska, stala se z ní po Festivalu v Monterey hvězda – vydala album se skupinou Big Brother and the Holding Company.“  

Na konci 60. let začal Gilbert Shelton vydávat svůj nejslavnější komiks The Fabulous Furry Freak Brothers, který se stal jedním z nejpopulárnějších undergroundových komiksových počinů.

Tak jo, někde začít musíme. Předpokládám, že ses na začátku své kariéry rozhodl být karikaturistou. Ale na úplném začátku, myslel sis, že z tebe bude karikaturista, spisovatel, umělec, nebo co vlastně?

Nikdy jsem vážně neuvažoval o tom, že bych byl karikaturista. Vzpomínám si, že když mi byly čtyři roky, obkresloval jsem si kreslené postavičky z komiksových stripů v novinách.

Psal sis vlastní příběhy?

Na to jsem neměl dost fantazie. Uměl jsem obkreslovat, ale ve vymýšlení něčeho jsem moc dobrý nebyl. Pamatuji si, že když mi bylo pět, řekla nám učitelka ve školce, ať si vezmeme papír a vodovky a namalujeme to, co se nám líbí. Rozhlížel jsem se kolem sebe, abych zjistil, co malují ostatní děti a dělal prostě to samé.

Co se ti dnes vybaví při vzpomínce na střední školu?

Byl jsem něco jako eko-terorista – maloval jsem sprejem své postavy na billboardy v okolí tak vytrvale, že agentury nakonec vůbec nedokázaly najít pro reklamní plochu zákazníky.

 

Proč jsi vystřídal několik vysokých škol?  

Ve Virginii jsem se nudil, studium mi vůbec nešlo. Jediné, co se tam dalo dělat, bylo spolkařem, ale já jsem tehdy toužil po víc vzrušujícím životě. Pak jsem přešel na Texaskou, kam mě přitáhl komiksový humoristický časopis Texas Ranger.

A co po univerzitě, do armády tě nepovolali?

Řekli mi, že jsem zdravotně nechopen. Možná se jim nelíbilo, že jsem přiznal, že beru peyote a LSD. Byl jsem ale rád, že jsem utekl hrobníkovi z lopaty. Ve čtyřiašedesátém už šlo ve Vietnamu do tuhýho. Myslel jsem, že o mám spočítaný. (smích)

Takže sis začal hledat práci?

Jo, přestěhoval jsem se do New Yorku. Hledal jsem něco v oboru „historik“ – právě to jsem hlavně studoval, ale žádnou takovou práci jsem nenašel. Měl jsem kontakty v redakcích časopisů. Jeden z redaktorů automobilových magazínů byl ze zálohy povolán do aktivní služby a mě najali jako druhého redaktora, abych dával po dobu jeho nepřítomnosti časopisy dohromady. Bylo to jednoduché, prostě jsem sepsal úvodník, který už dotvořili oni. Občas jsem do časopisů propašoval své kresbičky s tím, že to jsou kresby od čtenářů.

Fakt? Nepřišli ti na to?

Ne a bylo v tom hodně adrenalinu. A mě se konečně naskytla příležitost publikovat.

Vím o tobě, že jsi chodil na večírky s Janis Joplin…

Jo, byli jsme s Janis blízcí přátelé, takže je docela možné, že jsi nás viděl spolu. Janis začala studovat na Texaské univerzitě ve dvaašedesátém. Studovala dramatické umění, myslím. Tehdy to byla doba obrovského revivalu lidové hudby a Janis každý týden zpívala na besedách studentského svazu. Ale pak sekla se školou, ve čtyřiašedesátém odjela do New Yorku, no – a dál už to znáte.

ŠÁRKA LACHMANOVÁ

Gilbert Shelton vystoupí na 19. ročníku mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha 7. – 11. června 2009 v divadle Laterna magika. Rezervace vstupenek na [email protected].