ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4704 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tonya Graves: Když jsem doma, mám ráda ticho

0 Redakce 3.10.2011

V České republice již šestnáct let usazená Američanka Tonya Graves vydává své debutové sólové album. Jmenuje se I’m The Only Me a na trhu se objevilo poslední zářijový den. Poté, co zpívala funk v Monkey Business a jazzové melodie ve svých klubových projektech, je tu s bytostně popovými písněmi, jejichž nálada je neobyčejně příjemná. Napsal je pro ni Hynek Toman, jinak kytarista skupiny Support Lesbiens.  

Proč  jste si na své sólové  album nenapsala žádnou písničku sama?

Nejsem skladatelka, nemám na to buňky. Neumím ani pořádně hrát na žádný nástroj, neznám noty, takže jsem závislá na jiných autorech. Napsala jsem si ale všechny texty.

Mají  nějaké společné téma?

Každý z nich má svůj příběh nebo pocit, ale není to má biografie ani žádný ucelený příběh. Psala jsem je tak, aby mě to těšilo. V Monkey Business se podílím na textech málokdy, protože máme svého textaře. Jsme parta šesti kluků a jedné holky a pro mě je dost těžké psát texty pro chlapy. Přítomnost textaře zvenčí mi vyhovuje. Psát ale texty pro vlastní profilovou desku je něco jiného. Psala jsem je v angličtině a témata byla různá. Cokoliv jsem cítila, mohlo jít na papír. Nemusela jsem se v ničem omezovat, zajímala mě jen snadná výslovnost a zpěvnost. Uspokojovala jsem textem jen jediného člověka, sama sebe. Důležité je také říct, že nejsem básník. Své texty spojuji pouze s hudbou, nepíšu do šuplíku.  

Proč  jste si jako autora hudby vybrala Hynka Tomana ze Support Lesbiens?

To je jednoduché. Protože mi nabídl nejlepší písničky. Oslovila jsem více lidí, ale on byl jako autor pro mě nejzajímavější.  

Hostem alba je v duetu Keeper zpěvák Kryštof Michal ze Support Lesbiens. Čekal bych ale víc hostů, v Monkey Business to tak koneckonců děláte. Proč jste si nepozvala další?

Je pravda, že na deskách Monkey Business je spousta hostů, ať už domácích, nebo zahraničních. Protože jsem ale nechtěla nahrát podobné album, jaká nahrávám s Monkey Business, rozhodla jsem se tolik hostů si nezvat. Koneckonců, nová deska Monkey Business vyjde zanedlouho. Mé album mělo být jiné. Mrzelo by mě, kdyby si lidi řekli, že jsem nahrála desku, která se podobá tomu, co dělám s Monkey Business. Kryštofa Michala jsem si jako hosta vybrala kvůli tomu, že je jedním z mála českých zpěváků, kteří mají výbornou angličtinu. Nechtěla jsem mít na desce někoho, kdo není takto vybaven, a upřímně řečeno, z anglicky zpívajících zpěváků v České republice je takových spousta. Výjimkou je právě Kryštof, anebo Matěj Ruppert z Monkey Business.

Proč  se album jmenuje I’m The Only Me (Jsem jaká jsem)?

Protože jsem nechtěla, aby se mé písničky někomu nebo něčemu podobaly. Nešlo mi o to zpívat jako někdo, kdo už na hudební scéně je. Jsem s tím albem spokojena, protože ta zpěvačka na něm, to jsem já.  

Máte na něm i nějakou oblíbenou skladbu?

Mám ráda všechny. Opravdu. Proto jsem s tou deskou tak spokojená. Nedala bych na ni písničku, která by se mi nelíbila. U jedné se ale přece jenom zastavím. Cry Me A River je cover skladby Justina Timberlakea. Někteří lidé si myslí, že je tam proto, že jsem neměla dost svých písniček. Tak to ale není. Nahrála jsem ji proto, že se mi líbí a chtěla jsem ji na albu mít.  

Co si myslíte o zpěvačkách na české popové scéně?

Na to je těžké odpovědět, protože českou popovou hudbu moc neposlouchám. Má práce je zpívat, takže když jsem doma, mám ráda ticho. V současné době se mi ale docela líbí Debbi a Erika Fečová, zpěvačka skupiny Navigators. Ostatní moc neznám.  

Pojedete na turné?

21. listopadu proběhne v pražském klubu Jazz Dock křest alba. Turné bude až příští rok.  

JAROSLAV ŠPULÁK