ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8123 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tomáš Klus: Dokud je člověk mlád, má nápady a myslí mu to, měl by toho využít

0 Petr Hašek 30.10.2012

Písničkář Tomáš Klus si stále užívá úspěchu svého loňského alba Racek. Má za sebou říjnové koncerty na Slovensku a v pátek vyrazí na českou část aktuálního Ani si nesedejte Tour 2012. Vypráví také o spolupráci s Richardem Krajčem i o tom, kdy by chtěl vydat nové album.

V říjnu jsi absolvoval první slovenské turné. Jak tam posluchači reagovali na tvé politické a společenské písničky, které vycházejí z českých reálií?

Mám pocit, že Slováci mají nad politickým balastem, který je bohužel i tam, daleko větší nadhled. A také jsou větší vlastenci, vlastenectví je věc, kterou bychom se od nich měli učit. Jsou prostě hrdí na to, že jsou Slováci. My o tom sice mluvíme, ale ve skutečnosti až tak hrdí nejsme. Na koncertech jsem přiznával, že se ve slovenské politické scéně moc neorientuju, a že jsme je vlastně přijeli informovat o tom, jak se jejich bratrům a sestrám u nás daří. Bohužel se to setkalo s pochopením a se ztotožněním.

V Čechách na tvé koncerty chodí poměrně mladé publikum. Bylo to tak i na Slovensku?

Řekl bych, že slovenské publikum bylo starší a bylo v něm více chlapů. Je to dáno i tím, že v Čechách se hrají v rádiích především mé milostné písně, a tak vlna fanynek rekrutujících se z řad patnáctiletých je pořád znatelná. Na Slovensku jsme se skrz rádia milovnickým způsobem nezapisovali. Byli jsme najiti prostřednictvím internetu jakožto písničkářské duo Tomáš Klus – Jiří Kučerovský.

Napsal jsi během slovenského turné novou písničku?

To ukáže čas. Nastřádali jsme s Jiřím nějaké nápady, ke kterým se dostaneme v období volna. Pak si nad nimi sednu a všechny spojím v půlku nějaké písně…

Proč jste aktuální turné nazvali Ani si nesedejte?

Když jsme absolvovali turné po divadelních sálech, lidé seděli. V průběhu si ale začali stěžovat na to, že nemohou tančit. Proto jsme se po vzoru populistických politiků rozhodli, že uděláme turné na stání, aby si mohli stěžovat, že si nemohou sednout. To se samozřejmě děje, a tak uvažujeme o tom, že naše další turné se bude jmenovat Na laně a všichni při něm budeme zavěšeni.

Bude nadcházející české turné něčím výjimečné?

Na každém koncertu představíme předskokana nebo předkapelu, které jsme si sami vybrali na základě výzvy zveřejněné před několika týdny. Přihlásilo se nám na čtyři sta projektů, což je opravdu dost. Dalším milým potěšením by mohlo být, že jsme některé starší písně oblékli takříkajíc do nových kabátů. Na turné totiž hrajeme ve čtyřech, navíc s kontrabasistou Honzou Lstibůrkem a hráčem na cajon Petrem Škodou. O scénografickou spolupráci jsme požádali velmi talentovanou dívku Lénu Brauner. Snad se nám scénu, kterou navrhla, podaří do začátku turné dát dohromady.

Přijal jsi nabídku hostovat v písničce Cesta na novém albu skupiny Kryštof Inzerát. Kolik takových nabídek jsi v posledním roce dostal?

Letos se s nimi trochu roztrhl pytel. Myslím, že jich bylo takových pět nebo šest, a to i od relativně zvučných jmen. Přijal jsem ale pouze nabídku od Kryštof a vlastně také účast na výročním albu skupiny Mňága a Žďorp. V obou případech to pro mě je velké zadostiučinění, protože obě kapely jsou pro můj vývoj velmi podstatné. Počítat možná lze i mou účast v projektu Blázinec Honzy Lstibůrka, to ale bylo něco trochu jiného.

Richard Krajčo říkal, že tě požádal, abys napsal část textu k písničce Cesta, a že se ti to prý nedařilo. Je to tak?

Richard a já máme každý jiné vyjadřovací schopnosti. On je obrazotvůrce, kdežto já se snažím být víc epický. Dohromady to dávalo takový zvláštní patvar a oba jsme pak uznali, že nemá smysl to tlačit dál. Ta spolupráce pro mě ale byla velmi obohacující. Třeba i proto, že jsem mohl tímto zprostředkovaným způsobem dělat s americkým producentem Yaronem Fuchsem, který měl nad albem dohled. Vždycky jsem byl k najímání producentů ze zahraničí velmi skeptický. V případě nové desky Kryštof ale musím uznat, že na tom velmi mákli.

Myslíš, že by ses v budoucnu mohl také poohlédnout po zahraničním producentovi?

Proč ne? S Jiřím Kučerovským jsme si ale při tvorbě desky Racek přičichli k naprosté svobodě a moc nám to vyhovuje. Práce v obýváku, kde album vznikalo, se nám tak zalíbila, že bychom v tom chtěli minimálně při přípravě dalšího alba pokračovat.

Vyjde novinka příští rok?

Taková je ideální představa. Možná bychom mohli z posledního alba dobře žít ještě jeden rok, ale dokud je člověk mlád, má nápady a myslí mu to, měl by toho využít.

Ani si nesedejte Tour 2012

2. 11. JINDŘICHŮV HRADEC – KC JITKA
4. 11. LUHAČOVICE – MDK ELEKTRA
5. 11. ZLÍN – MASTERS OF ROCK CAFÉ
6. 11. HODONÍN – KD HORNÍ VALY
8. 11. BRNO – SEMILASSO
9. 11. BRNO – SEMILASSO
15. 11. PRAHA – LUCERNA
19. 11. OSTRAVA – DŮM KULTURY
20. 11. OSTRAVA – DŮM KULTURY
26. 11. LIBEREC – DŮM KULTURY
3. 12. KLADNO – DŮM KULTURY
4. 12. LITOMĚŘICE – MKS
7. 12. ČESKÉ BUDĚJOVICE – KD VLTAVA
8. 12. HAVLÍČKŮV BROD – KD OSTROV
11. 12. CHEB – KC SVOBODA
12. 12. RUMBURK – DK STŘELNICE
15. 12. PLZEŇ – KD ŠEŘÍKOVKA
16. 12. PLZEŇ – KD ŠEŘÍKOVKA