ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21126 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The Prostitutes: Nechceme dělat ilustrovaný koncert

0 Petr Hašek 9.10.2012

Již 20. října odehraje v pražském Paláci Akropolis formace The Prostitutes neobvyklý koncert.

V rámci akce Akropolis Multimediale dopřeje některým svým písním vizuální, světelnou i pyrotechnickou nadstavbu. O záměru hovoří kytarista Martin Destroyer a light designer a nyní i manažer kapely Tomáš Pejša.

Jak bude vaše vystoupení na Akropolis Multimediale vypadat?

Pejša: The Prostitutes není kapela, která je navoněná a načančaná, takže bude vostré. Bude to rock’n’roll, nebudeme si hrát na nic, co nejsme.
Destroyer: Náš vztah k multimediálním koncertům byl dosud velmi ambivalentní právě z důvodu, že i rockové kapely při nich bývají až příliš uhlazené. V minulosti už jsme zkoušeli zapojit projekci, ale vydření jsme z toho nebyli. Moc to s naší muzikou nešlo dohromady, a i když se to lidem třeba líbilo, byli jsme z toho rozpačití.

Kdy se to změnilo?

Destroyer: Když jsme si uvědomili, že v rámci hraní a poskakování může být vizuální stránka přidaná hodnota, a když jsme viděli Tomášovu práci s jinými kapelami. Najednou nám to připadalo zajímavé. Začali jsme spolupracovat na klubových koncertech a moc se nám to líbilo. Když jsme ovšem dostali nabídku hrát na Akropolis Multimediale, nejdřív se mi opotila chodidla. Nebyl jsem si jist, jestli do něčeho takového vůbec chci jít a nevěděl jsem, co přesně bychom tam měli ukazovat. Pak jsem si řekl, že stejně natáčíme videoklipy, což je vlastně vizuální podoba našich písniček, a tak přece máme představu, jak vypadá svět, o kterém zpíváme a hrajeme. Rozhodli jsme se, že bychom ho mohli na koncertě divákům pomocí projekcí víc přiblížit. Tomáš vymyslel, že tam budou například i nějaké pyrotechnické efekty.
Pejša: Nelíbí se mi, když je celý koncert jenom o videu. Ze začátku je to pěkné, někdy i zajímavé, ale postupem času je to stereotypní.
Destroyer: Video nepoběží na jedné centrální projekci, obraz se bude promítat do jednotlivých segmentů. Někdy bude spojený, jindy rozdělený. Bude to vlastně takový triviální videomapping.

Jaký bude obsah videí?

Destroyer: Texty, které píše náš zpěvák Adrian, jsou o podělaným životě na menším velkoměstě až maloměstě. To bychom do těch projekcí chtěli dostat. U některých písniček dáme divákům vlastně i návod, jak je pochopit. A v nadsázce lze říct, že to bude dobré i pro nás. Dodnes existuje v kapele naprosté nedorozumění mezi mnou a zpěvákem Adrianem ohledně písničky Sunshine. Já jsem přesvědčen o tom, že napsal písničku o sebevraždě, on je přesvědčen o tom, že napsal písničku o cestě na Mallorku.

Podle čeho volíte skladby, které projekcemi při vystoupení opatříte?

Destroyer: Při sestavování setlistu pro koncert v Paláci Akropolis jsem vycházel z toho, který hrajeme od dubna, kdy jsme vydali nové album. Mírně jsem ho ale rozšířil, především o písničky z desky Hometown Zombies, které dramaturgicky zapadají do popisu divného městečka. Nechceme ale dělat ilustrovaný koncert. Bereme to jako koncert, při kterém si můžeme dovolit některé věci popsat a dát jim kontext.

Videa jsou už připravená?

Destroyer: Ještě ne, vznikají.

Použijete je pak ještě někde jinde?

Pejša: Palác Akropolis je v Čechách jeden z největších a také jeden z nejlépe vybavených klubů. Po republice už takových moc není, takže uvidíme. Jistě bychom to ale chtěli ještě využít.

Co bude s kapelou po Akropolis Multimediale?

Destroyer: Koncertujeme k letošnímu albu Deaf To The Call. Užíváme si to, protože nás nové písničky baví hrát. Existuje také ambiciózní projekt nahrát další desku tak, že vůbec nepůjdeme do studia, ale budeme točit hodně improvizovaně v nějakém alternativním prostoru. Chtěli jsme odejít od tvorby, která je pro nás typická, k nějakému alternativnějšímu žánru. Je otázka, jak to celé dopadne, materiál už nějaký vznikl. Je to možný plán na příští rok.