ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7510 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The Maccabees: Honba za sýrem

0 Redakce 26.11.2009

V den očekávaného koncertu Editors vás přijede rozehřát zasněná anglická pětice The Maccabees. Na jediný pokus tuhle kytarovku identifikujete podle typického nalomeného vokálu frontmana Orlanda Weekse. V souvislosti s tuzemskou koncertní premiérou se kapela představuje v mailovém rozhovoru.

Nedávno jste vydali nové  album a vypadá to, že jste s ním nadmíru spokojeni. Jak se nahrávka prosazuje?

Myslím, že se vše vyvíjí  tak, jak jsme tajně doufali. Vyprodali jsme Brixton Academy, což byl odjakživa náš vůbec největší sen. Zbytek už není v naší režii a tolik se o to nestaráme.

Písně  na novém albu se mi zdají o něco přímější a nekompromisnější. Jste v současnosti  takoví  i vy sami?

Pravděpodobně naše písně odrážejí náš charakter. Ale jen do určité míry, rozhodně bych nás nepopsal jako nekompromisní a přímé chlápky.

Pro české publikum zahrajete jako předkapela Editors. Rozhodně  je těžší upoutat pozornost lidí, kteří přišli tak trochu na jinou kapelu. Jaké s tím máte zkušenosti?

Už jsme to dělali spoustukrát, vlastně se moc těšíme. Když jsi outsider, nezabýváš se tolik tlakem, můžeš mnohem víc překvapit. Je to každopádně zajímavá pozice. Kdyby nic jiného, je to neocenitelná příležitost zahrát si poprvé v České republice.

Vaše videa bývají velmi vtipná a originální, také to aktuální k písni Can You Give It je obsahem docela bláznivé. Prozraďtě, co se v něm děje a kdo v něm vystupuje.

Klip je o soutěži, která  se odehrává v Gloucesteru v Anglii. Každý rok se tam závodníci utkají v honbě za koláčem sýra, který se kutálí z velmi příkrého svahu. Hlavní hrdina klipu je největší šampión v této disciplíně. Napadlo nás, že ten příběh by mohl být sympatickou oslavou některých aspektů výstřední anglické kultury.

Specifický  hlas vašeho zpěváka Orlanda je jedním z poznávacích znamení kapely The Maccabees,  kdo je v rámci kapely hlavním vůdcem?

Orlando píše texty a stojí  za většinou naší umělecké tvorby, takže skutečně  má zásadní vliv na tvář kapely. Alespoň co se týče psaní písní. Další členové se ale starají  o spostu jiných aspektů a přebírají vedení kapely, když přijdou na pořad dne. V tomto smyslu se snažíme co nejvíc si uchovat jakýsi kapelní etos.

Dva členové kapely, Hugo a Felix, jsou bratři. Má  to na kapelní etos nějaký  vliv? Cítíte to jako výhodu nebo naopak?

Samozřejmě to má  dvě strany mince, ale zvládáme to dobře.

Kapely z Anglie jsou ve střední Evropě velmi populární. Jak byste zevnitř  popsali prostředí, z něhož  pocházíte?

V Británii je ohromná  spousta kapel. Hudba je tu naprosto zásadní složkou mladé kultury. Strašně zajímavé v poslední době je, kolik různých kapel hraje naprosto různou muziku. Mladí lidé mají opravdu eklektický vkus. A nelze samozřejmě opominout odkaz The Beatles, The Clash, The Smiths a dalších legend, který je tu svým způsobem pořád přítomen.

JAKUB ANDĚL


28. 11. 2009, PRAHA, Lucerna Music Bar (support Editors)