ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28519 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Support Lesbiens přešlápli do češtiny

0 Redakce 18.11.2009

Už druhý výběr za poslední dva roky? Troufalý krok! A to není vše, tradičně anglicky zpívající kapela bývá slyšet také česky! Jak je to s aktualní kolekcí ploužáků a balad, dříve zapomenutých v druhých polovinách desek, a odkud se vzaly české texty písní, to vysvětlí Hynek Toman a Kryštof Michal, dva muži u kormidla kapely.

Přestože jste jediná česká kapela, která má u nás pevnou pozici i s anglickými texty, poslední dobou vás často slyšíme zpívat česky. Je to náhoda, nebo máte české období?

HT: Je to souhra okolností. Začalo to pozváním od Karla Gotta na jeho sedmdesáté narozeniny, kde jsme měli zahrát jednu jeho píseň, čili bylo jasné, že bude česky. Vybrali jsme píseň Beatles, dostala od nás trochu drum'n'bassový podvozek, jinak ale zůstala v podobném hávu. Později přistála na stole nabídka na titulní píseň k seriálu, kterou jsme nakonec přijali, ale o souvislé období určitě nejde.

Při pohledu z venku mohlo to období začít už zhudebněním Máchova Máje pro film F. A. Brabce, i když tam samozřejmě nejsou vaše texty. Seriálová píseň „Životní“ je tedy vaším prvním českým textem?

HT: Zatím jediná naše česká píseň byla na desce Regeneration, který byl shodou okolností můj, takže ano, pro Kryštofa to tentokrát byla premiéra. Pro kapelu je příjemným vytržením z určité rutiny desek a koncertování, pokud dostane nabídku na trochu jinou práci. Taky proto jsme ji uvítali.

Vraťme se k seriálu, který jste písní doprovodili. Jde o seriál Přešlapy, který vypráví pikantní příběhy současných třicátníků, sledujete ho?

KM: Ano, já se na něj dívám. Je inteligentnější než „nekonečné seriály“ a občas se i upřímně zasměju. Bavil jsem se nedávno v jednom dílu nad scénkou, kde kluci, které osobně znám jako herce, kupují na diskotéce drogy. Scénář je celkem dobře napsaný a vtipný.

Když jste psal text písně, co jste o seriálu věděl?

KM: Nic (úsměv). V podstatě nic až na nástin postav a přibližné situace, kterými projdou. Pak jsem znal herce a že to bude o vztazích, což bylo také zadání pro náš text.

Dnes nový bubeník, příště Robbie Williams?


Vychází vám už druhá výběrová deska za dva roky, co bylo motivací k vydání aktuálního souboru Soft Collection?

HT: Vždy mezi řadovými deskami jsme si zvykli udělat něco navíc. Ať už Greatest Hits, reedici rozebraných prvních alb, nebo tohle baladové album. Mám rád balady a myslel jsem na takový výběr už delší dobu. Teď v mezičase se ta myšlenka konečně ujala. Na tracklistu jsou pouze dva singly, takže jde spíš o mediálně neznámé řadové písničky. Náhodou se naskytla možnost připojit tam písně, které bychom na řadovku určitě nedali, ale které jsou právě aktuální.

Cover písně Karla Gotta byl pro mistra narozeninovým dárkem, jaký interpret by udělal radost vám, kdyby převzal nějakou vaši píseň?

KM: (smích) Už jsme měli možnost poslechnout si někde na zábavách Bet My Soul nebo Sweet Little Something. Nevím koho si vybrat, třeba Robbie Williams by si mohl střihnout Support Lesbiens. To by mě bavilo.
HT: Já slyšel spoustu našich písní na YouTube. Tam si frajer vezme španělku a zahraje kdejakou naši píseň.



Aktuálně jste přijali nového člena do kapely. Bubeníka, kterého jste vybírali z veřejného konkurzu. To je zajímavý postup, proč jste se pro něj rozhodli?

HT: Nechtěli jsme profíka, který má spoustu závazků a provařenou tvář, ale opravdového člena kapely. Jinak než konkurzem to asi ani nešlo. Hledali jsme dobrého hráče, který nepůjde do kapely pro prachy, ale sedne si s námi i osobně. Přihlásilo se asi pětasedmdesát bubeníků, z toho dobrá polovina by klidně mohla hrát v naší kapele, technicky byli dobří. Vybrali jsme osm kandidátů,  a pak už to bylo spíš o osobních sympatiích.

Konkurz byl zcela veřejný, docházelo i k jevům typu „hvězdná pěchota“?

HT: Samozřejmě že ano. Přišli uchazeči, ze kterých by ses válel smíchy. Borec, který se přezul do pantoflí, skončil hned, ale zahrát jsme ho nechali, když přijel takovou dálku. Nebo chlapík, který hrál v gumových rukavicích, protože mu prý praská suchá kůže. Ptali jsme se jak by zvládl hodinu a půl koncertu, na což řekl, že to fakt neví. Taky přišel člověk, který vůbec neuměl hrát, nebo čtrnáctiletý kluk se startkou v puse, sympaťák, bral bych ho, ale byl moc mladý. Technicky byla většina dobrá, to mě příjemně překvapilo.

JAKUB ANDĚL


SUPPORT LESBIENS GREATEST HITS TOUR 2009

HOST: Eddie Stoilow

31.10.    KRNOV – Kofola music club
14.11.    NEJDEK – KD
20.11.    ZLÍN – Golem Gambrinus club
21.11.    OSTRAVA – Garage club
26.11.    ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – KD
28.11.    ČESKÉ BUDĚJOVICE – Bazilika
2.12.    BRNO – Fléda
4.12.    AŠ – Klubíčko
5.12.    KADAŇ – Orfeum
10.12    PRAHA – Lucerna Music Bar
11.12.    JILEMNICE – Hudební klub Továrna
12.12.    DĚČÍN – Škuner
19.12.    CHRUDIM – Total Club Inferno Chrudim